Darth Revan

Darth Revan, düşmüş bir jedi ve Sith’lerin karanlık lordudur. YSÖ 3,956 yılında Büyük Sith Savaşı’ndan ve Exar-Kun’un düşüşünden 40 sene sonra yaşamıştır.

darth-revan-1_sw-evreni

Yavin Savaşından yaklaşık 4000 sene önce, Mandalorya Klanları galaksinin dış halkasındaki gezegenleri işgal etmeye başlamışlardı. Jedi Konseyi, barışçıl yöntemlerin işe yarayacağı düşüncesiyle savaşa girmemeyi tercih etmişti. Revan, arkadaşı Malak ile beraber bir grup asi Jedi şövalyesini alarak galaksiyi korumak için savaşa gitti. Bir dizi savaştan sonra, Revan kendisinin bir strateji dehası olduğunu kanıtladı, ve Cumhuriyet, Revan ve arkadaşlarının yardımıyla Malachor V gezegenindeki son savaşta Mandaloryalılara karşı ezici bir üstünlük sağladı. Revan, kendisine sadık kalmayı başaramayan bir taburu Malachor V gezegenine yem olarak koydu, ve Mandaloryalı’ları gezegene çekti. Daha sonra onları Kitlesel Gölge Jeneratörü ile yok etti.

Malachor V’te ki bu son savaşta Revan, gezegenin derinliklerindeki Trayus Akademisini keşfetti, ve Sith öğretileriyle doğası bozularak karanlık tarafa kaydı. Aslında Malachor V gezegeninin kendisi eski Sith kalıntılarıyla dolu bir depo sayılabilirdi, ve buradaki karanlık taraf enerjisi Revan’ı neredeyse yok ediyordu. Revan’ın bu karanlığa dayanabilmesinin tek bir çaresi vardı, o da kendisini karanlık tarafın ellerine bırakmaktı.

Doğası bozulduktan sonra Revan, emrindeki gemileri alarak galaksinin bilinmeyen bölümlerine Yıldız Yaratıcısı (Star Forge) adı verilen çok eski bir yapıyı aramaya gitti. Karanlık tarafa düşmüş olan Revan ve Malak, emirleri altında ki eski Cumhuriyet ordusunu ve Jedi’ları da Güç’ün karanlık tarafıyla karartarak, dev bir ordu ile Cumhuriyet’e ve Jedi Düzeni’ne karşı savaşa girdiler. Savaş arkasından savaş kazanan bu gayri resmi yeni Sith imparatorluğunun kurucuları olan Revan ve Malak, tarihte ilk defa Darth sıfatını kullanan Sith lordlarıydılar.

Yeniden hortlamış bu Sithler, başarı üstüne başarı kazandığı sırada Bastila Shan adında genç bir kadın Jedi, Savaş Meditasyonu adı verilen, ve çok seyrek rastlanan bir Güç çeşidi sayesinde rakip askerlerin moralini bozarak ve Jedi & Cumhuriyet ittifakındaki askerlerin savaşma yetisini artırarak, savaşa biraz olsun denge getirdi. Fakat Cumhriyet ve Jedi’lar Bastila’nın Savaş Meditasyonu ile bile kaynağı bitmek tükenmek bilmeyen Sith ordusuna fazla dayanamayacaklarını biliyorlardı. Savaşı bitirebilmek için ümitsiz bir çaba ile Revan ve Malak’a tuzak kuran Jedi’lar, Bastila önderliğinde bir grup Jedi’yi Revan’ın gemisine yolladılar. Bastila’nın emrindeki Jedi’lar Karanlık Lord’u geminin güvertesinde köşeye sıkıştırmışlardı. Fakat zamanının en büyük Sith Lordu olarak bilinen Darth Revan için ne Bastila Shan, ne de diğer Jedi’lar birer rakip sayılabilirdi.

İronik olarak Malak, efendisi Revan’a ihanet edip hem Revan’ı hem de Bastila’yı öldürmeyi tam o anda seçmişti. Yandaki bir kruvazörden Revan’ın gemisine ateş açan Malak, ne efendisini ne de Bastila’yı öldürmekte başarılı olabildi. Olayların bu ironik dönüşü sonucunda, Revan Sith’leri yok etme planında hem başarılı olmuş, hem de hezimete uğramıştı. Çırağı Malak’ın beklenmedik ihaneti ile Revan’ın tüm planları alt üst olmuştu. Malak’ın tek bir amacı vardı o da Eski Cumhuriyet’i sonsuza kadar ortadan kaldırmaktı. Revan’ı hayatta tutan, ve onun yeni bir benlik ve eski kimliğinden çok az hatıra ile yeniden doğmasını sağlayan sadece şans, ya da Güç’tü.

Neredeyse ölü olarak, akli olarak yok edilmiş olarak Jedi’lar tarafından ele geçirilen Revan’ın zihni eski kimliğini saklamak üzere yeniden programlandı. Bununla beraber Jedi’lar Revan’ın yavaş yavaş geri dönen hatıralarını kullanarak Yıldız Yaratıcısı’nın yerini saptayıp onu yok etmeyi düşünüyorlardı. Geri gelen eski hafızası sayesinde Revan eski kimliğinden habersiz, eski planını yeniden işlemeye koydu, ve Eski Sith İmparatorluğu ile savaşmak üzere Bastila’nın komutası altında ki Endar Spire adlı gemide görev aldı.

Revan, Bastila’nın komutası altındaki bu gemide bir asker olarak görev yapmaya başladı. Eski efendisinin öldüğünü düşünen Malak, şimdi tüm gücünü Bastila’yı bulup avlamaya harcamaktaydı. Taris gezegeninin yörüngesinde Endar Spire gemisi Sith donanması tarafından saldırıya uğradı ve yok edildi. Gemiden son anda bir acil kaçış kapsülünün içinde kaçmayı başaran, ve Taris gezegeninin yüzeyine çakılan Bastila’yı çok kısa bir süre içinde Revan, ve eski Cumhuriyet pilotu Carth Onasi izledi. Sithler Taris’e tüm giriş ve çıkışları, Bastila’yı bulmak ümidi ile durdurdular. Bu sırada Darth Malak, bu aramanın fazla uzun sürdüğü gerekçesiyle tüm gezegenin yok edilmesini emretti. Gezegenin yüzeyine açılan ölümcül bir bombardıman sonucunda gezegendeki tüm yaşam yok edildi, fakat Bastila, Carth Onasi, ve Revan, Taris’te buldukları birkaç kişilik tayfalarıyla beraber Taris’li suç lordu Davik Kang’in gemisi Ebon Hawk’ı çalarak, gezegenden son anda kaçmayı başardılar.

Grup, Dantooine’de ki Jedi tapınağına sığındı, ve burada Bastila Jedi’ları Revan’ın yeniden bir Jedi olarak eğitilmesi için ikna etti. Resmi eğitimini tamamladıktan sonra Revan ve Bastila, Dantooine üzerindeki eski bir taş yapıyı incelemek üzere göreve gönderildiler. İkili içeride, çoktan unutulmuş Rakata İmparatorluğuna ait eski bir Yıldız Haritası keşfettiler. Bu yıldız haritası tam bir harita olmasa da Tatooine, Kashyyyk, Manaan, ve Korriban gezegenlerinde ki öbür yıldız haritalarına işaret ediyordu. Ancak bu 5 yıldız haritası bulunup birleştirilebilirse, eski, esrarengiz bir Rakata yapısı olan Yıldız Yaratıcısı’na giden yol keşfedilebiliyordu.

Bu olaylar sırasında Revan ve yol arkadaşları Sith kruvazörü Leviathan tarafından yakalandılar. Güç hücrelerinden kaçmayı başarabilen grup, Ebon Hawk’a yollandıkları sırada Revan, Malak ile yüzleşmek zorunda kaldı, ve burada ki ışın kılıcı düellosu sırasında Malak, Revan’a eski Karanlık Lord kimliğini açıkladı. Bu sırada Revan’ı kurtarmak için kendini feda eden Bastila, Malak tarafından yakalandı. Bastila’yı kurtarmak ve Yıldız Yaratıcısı’nı bulmak için Ebon Hawk’a dönen Revan, aradığı iki önemli şeyi de Rakata’ların eski yıldız sisteminde bulacaktı.

darth-revan-2_sw-evreni

Eski Rakata Tapınağı’nın üst kısmında, karanlık tarafa düşmüş olan Bastila, Revan ile dövüşerek, onu tekrar eski Karanlık Lord kimliğini geri kazanmaya zorladı. Yıldız Yaratıcısı’nı bulma görevinin doruk noktası olan bu anda Revan bir kez daha galaksiyi sonsuza kadar değiştirecek olan bir karar verdi. Revan’ı yenemeyeceğini anlayınca, Revan’ın tüm yalvarmalarına rağmen kaçan Bastila, Malak’ın yanına Yıldız Yaratıcısı’na sığındı.

Yıldız Yaratıcısı’nda Revan bir kez daha Bastila ile karşı karşıya geldi, ve Bastila’yı yenerek, onu tekrar ışığa çağırdı. Hiçbir yöntem işe yaramayınca, Revan Bastila’ya, ona aşık olduğunu itiraf etti, ve buna dayanamayan Bastila, yeniden aydınlık tarafa dönmeyi başardı. Bastila karanlık tarafın etkisinden kurtulunca, Yıldız Yaratıcısı’nı bombalamakta olan Cumhuriyet Filosu da Savaş Meditasyonu’nun kötü etkisinden kurtuldu, ve şimdi kendilerine yardım etmekte olan bu Güç sayesinde bu karanlık yapıyı yok etmeye başladılar. Bu sırada Revan’da eski arkadaşı ve çırağı Malak ile son bir defa daha yüzleşti. Düello sırasında Malak, Dantooine’den yakaladığı koma halinde bulunan Jedi’lerin güçlerini emerek kendini korumaya çalışsa da bu Revan’ı durdurmaya yetmedi. Destansı bir ışın kılıcı düellosu sonunda Revan Malak’a ölümcül bir darbe indirdi. Arkadaşı ölürken, ondan kendisini bunca karanlık yola sürüklediği için özür dileyen Revan’ın özrünü Malak kabul etti, ve kendisini sorumlu tutmamasını, kendisinin bu yolu kendi öz iradesiyle devam ettirdiğini söyledi. Bu konuşmadan sonra Sithler’in karanlık lordu Darth Malak, karanlık ve pişmanlık içinde öldü, ve Yıldız Yaratıcısı yok edildi.

Malak’ın yenilmesinden, ve Sith İmparatorluğunun yıkılmasından 1 yıl sonra, Revan bu macera sırasında edindiği 9 sadık dosta veda etti. Sevdiği kadın olan Bastila’yı geride bırakmak zorunda olduğunu biliyordu, çünkü kendisinin gitmesi gereken yerde ona sevdiği kimse eşlik edemezdi… Revan sevdiklerini bu şekilde tehlikeye atmayı göze alamazdı.

Daha sonra Kreia, eski öğrencisi Revan için şu sözleri söyleyecekti: “Eğer Bastila’ya bu durumu, ve nereye gittiğini gerçekten açıklayabilseydi… Ama bunu yapamazdı, ve kendisi de bunu biliyordu. Bastila doğası gereği kuvvetli bir iradeye sahipti. Revan’dan hep farklıydı, ve savaş kavramını Revan’ın anladığı şekilde anlayamıyordu…”

Eskiden Kara Lord kimliği ile, Malachor V gezegeninde ki Trayus Akademisinde; Eski Sith İmparatorluğun’un külleri arasında keşfettiği bu çok büyük tehlikeyi durdurmak için zaten güçsüz durumda olan Cumhuriyeti Carth Onasi’ye emanet edip Ebon Hawk’ı, ve içindeki T3-M4, ve HK-47 droidlerini bilinen uzayın sınırlarında terk ederek, bilinmeyene gitti.

Darth Revan Kimdir ? – Legends