Sith

sith-sw-evreni

Kendilerini karanlık tarafa adamış ve Jedi’ı yok etmeye ant içmiş güç-savunucuları Sith, uzun zaman önce nesli tükenmiş düşünce biçimidir. Sith’in şu anki yeniden canlanmış hali ise bir düzenbaz Jedi’ın karşı çıkmasının sonucudur. İki bin yıl önce Jedi, Güc’ün gerçek anlamının derin düşünce ve pasiflikte yattığını anladılar. Sadece karanlık tarafı kullanıldığı zaman onun gerçek potansiyeli kazanılır. O zamandaki Jedi Konseyi bu yeni yönden kaçındı. Karanlık Jedi toplumdan dışlanmıştı fakat sonunda yeni düzenini takipçiler kazandı. Karanlık geçmişteki inançları uyandırarak Sith tarikatı gelişmeye devam etti. Karanlık tarafın nefret dolu enerjisine odaklanarak ulaşılabilen yeni güçlerin vaatleri ile düzenin kendini yok etmesi an meselesiydi. Açgözlü Sith savunucularının kendi içlerindeki çekişmeleri kendi sayılarını azalttı.

Bir Sith hayatta kalacak kurnazlığa sahipti. Darth Bane tarikatı yeniden yapılandırdı, bundan sonra sadece iki kişi olacaktı ne fazla ne de az, bir usta ve bir çırak. Bane, kurnazlığı, hileyi ve gizliliği Sith düzeninin temel prensipleri olarak benimsedi. Bane bir çırak aldı. Çırak onun yerine geçtiğinde, yeni Sith Lordu da bir çırak alabilecekti.

Böylece Sith, Darth Sidious ve onun çırağı Darth Maul zamanına kadar sessizce yüzyıllar boyunca varlığını korudu. O zamanlar, galaksinin çoğu Sith’in neslinin tükendiğini ve geçmişten masalsı bir tehlike olduğuna inanıyordu. Qui-Gon Jinn’in Tatooine’deki Sith saldırısı hakkındaki raporu, Jedi Konseyi’nde tereddüt ve şüphe ile karşılandı. Eğer Sith geri döndüyse Jedi kesinlikle onun varlığından haberdar olurdu diye düşündüler.

Karanlık tarafı, tüm gücüne rağmen gerektiğinde tespit etmek sonuçta çok zordu. Darth Sididous gibi karanlık bir usta, Jedi Tapınağı ile aynı dünyayı paylaşırken bile kendi varlığını gizli tutmayı başarmıştır.

Darth Maul’un Naboo’daki ölümüyle Jedi Konseyi, sith tehlikesinin doğru olduğunu kavradılar. Anlamaya çalıştıkları ise Maul’un usta mı yoksa çırak mı olduğuydu. Sith tehlikesinin tekrar ortaya çıkmasına, sonundan tüm galaksiyi içine almasına yıllar vardı

Sith gelişim evreleri

Başlangıç

Sith Lordu, çeşitli gezegenlerde çıraklar aramaya başlar. Sith olmaya uygun öfke, kuvvet, güç ve nefrete sahip olan çocuk, veya genci bulduğunda onu eğitmek için yanına alır.

Çırak (Apprentice)

Sith Lordu, seçtiği çırağa daha fazla öfke ve nefrete sahip olması için işkenceler uygular. Buna örnek olarak Palpatine’in, Darth Maul’u acımasız sınavlarla eğitmesini ve bunlardan birisinde Maul’un asılıp çırılçıplak bırakılarak, Palpatine tarafından her tarafına iğneler batırılması örnek verilebilir.

Sith Lordu

Çırak, son olarak bir efendisi olmasına rağmen bir Sith Lordu olur. Bununla birlikte ustasından sonraki en yetkili kişi olur ve büyük bir orduyu yönetir. (Klon Askerler veya Droid gibi.)

Sith Tarihi (Özet)

Jedi Civil War zamanında İki Kuralı tamamen önemsenmedi. Onlarca Jedi, Jedi düzenini bırakıp Darth Revan’ın ve Karanlık Tarafın yolunda yürüdüler. Dark Lord Of The Sith ünvanı, Sithlerin en güçlüsüne verilirdi. Jedi Civil War zamanında Jedi tarikatını terkedip Karanlık Yolda yürümek isteyenlere İyimser denirdi. Akademi sınavını geçenlere ise Karanlık Jedi denirdi. Sith Akademisi Korriban’da antik bir akademiydi. Bu zamandan sonra Karanlık Jedi hangi yolda ustalaşacağını öğrenecekti. Sith Marauder, Sith Lord veya Sith Assassin.

Sith Marauder:Daha çok ışın kılıcı ve yüz yüze çarpışma yolunda ustalaşan Karanlık Jedilar. Tabi sadece saldırı, az güç ustalaşması üzerine ustalaştıkları için gücü iyi kullanamazlar.

Sith Assassin:Hem saldırı hem de Güç ustalaşmasında ortak bir çizgi kurmuş Karanlık Jedilar.

Jedi Civil War bitiminden sonra İki Kuralı yeniden oturdu. Sithler ile ilgili bilinen en yanlış düşünce Sithlerin kötü olduğunu düşünmek. Bu bir savaştır, savaş. Eğer ki zafer basamaklarını tırmanmak istiyorsan mutlak rakiplerini hiçbir şeyi önemsemeden yoketmen gerekir mantığıyla hareket ederler. Sithler duyguları en yoğun düzeyde yaşarlar, hedeflerine giden yolda gözü pek yürürler. Bu yüzden ki yozlaşmış Jedi düzeni ve Galaktik Cumhuriyet ayakta kalamamıştır ve kalamaz. Sithler galaksiyi İmparatorluk ile yönetmek ister. İki kuralından sonra sadece Usta ve Çırak vardır. Çırak güçlendiğinde ustasını yok edecek ve onun yerini alacaktır, daha sonra onunda bir çırağı olacak ve o da bir gün ihanet yiyeceğini bilecektir. Sithlerin döngüsü budur. Fakat Darth Vader bu döngüyü bozmuştur, Palpatine’den habersiz olarak Galen Marek’i çırağı olarak yetiştirip Emir 66’dan kurtulan bütün Jedi’ları temizlettirmiştir.

Sith Lordları ve Çıraklar;