Birazdan okuyacaklarınız İmparatorluğun ilk gününde, Galaktik Senato‘da yapılan öğlen oturumunda sunulan ses kayıtlarının yazılı bir kopyasıdır; tüm konuşanların kimlikleri, ses analizleri ile tespit edilmiş ve doğrulanmıştır.

PALPATINE: Vay vay, Üstat Windu. Ne hoş bir sürpriz.

MACE WINDU: Pek sürpriz sayılmaz, Şansölye. Ve her iki taraf için de pek hoş olmayacak.

PALPATINE: Pardon? Üstat Fisto, merhaba. Selamlar, Üstat Kolar. Umarım iyisinizdir. Üstat Tiin -görüyorum ki, boynuzunuz yine uzamış; çok sevindim. Bu saatte, dört Jedi Üstadı’nı birden ofisime getiren sebep nedir acaba?

MACE WINDU: Kim olduğunu biliyoruz. Ne olduğunu. Seni gözaltına almaya geldik.

PALPATINE: Afedersiniz? Kim olduğumu mu? Son kontrol ettiğimde hizmet ettiğiniz Cumhuriyet’in Yüce Şansölyesi’ydim. Umarım gözaltı deyiminizi yanlış anlamışımdır, Üstat Windu. İhanet iması içeriyor.

MACE WINDU: Tutuklusunuz.

PALPATINE: Gerçekten, Üstat Windu, ciddi olamazsınız. Ne uçla?

MACE WINDU: Sen bir Sith Lordusun!

PALPATINE: Öyle miyim? Öyle bile olsam, bu bir suç sayılmaz ki. Felsefi bakış açım kişisel sorunumdur. Ayrıca -Anayasa’yı son okuduğumda- bu tür ithamlara karşı oldukça katı kanunlarımız var. O yüzden tekrar soruyorum: sözde suçum nedir? Bu isyanınızı Senato’da nasıl açıklayacaksınız? Yoksa tüm Senato’yu da mı tutuklamayı düşünüyorsunuz?.

MACE WINDU: Buraya seninle ağız dalaşına gelmedik.

PALPATINE: Hayır, beni yargılamadan hapsetmeye geldiniz. Yasallık bahanesini bile kullanmadan. Demek ki, planınız buydu: Jedilar, Cumhuriyet’i ele geçiriyorlar.

MACE WINDU: Bizimle gelin, derhal.

PALPATINE: Böyle bir şey yapmayacağım. Beni öldürmeyi düşünüyorsanız, burada yapmanız gerekecek.

MACE WINDU: Karşı koymaya çalışma.

[rezonans frekanslarından açılan bazı ışın kılıçlarının sesleri tespit edildi]

PALPATINE: Karşı koymak mı? Size nasıl karşı koyabilirim ki? Bu, cinayettir, siz Jedi hainler! Sizin için nasıl bir tehdit oluşturuyorum? Üstat Tiin -siz bir zihin okuyucusunuz. Şu anda ne düşünüyorum?

[kavga sesleri]

KIT FISTO: Seasee–

AGEN KOLAR: [anlaşılmıyor, muhtemelen “acımadı bile” (?)]

[kavga sesleri]

PALPATINE: İmdat! İmdat! Güvenlik -kimse yok mu? Yardım edin! Cinayet! İhanet!

[kayıt sona eriyor]

Ve bu sonrası kesilmiş kaydın devamında Palpatine diğer Jediları doğramaya devam ediyor. Ses kaydının devamından kimsenin haberi olmadan, Palpatine gücüne güç katıyor…