Darth Sion

darth-sion-sw-evreni

Darth Sion, Yavin savaşından yaklaşık 4000 sene önce yaşamış bir Sith Lordu’dur. Sion, sadece Güç’ün karanlık tarafının kendi içinde yarattığı nefret ve irade gücü ile ceset gibi görünen yanmış ve parçalanmış vücudunu bir arada tutabilmesi yüzünden benzersiz bir Sith Lordu’dur. Ölümsüz olup sadece Güç sayesinde yaşadığı için, ebedi bir acı içindedir.

Malak’ın ölümü, ve Revan’ın kayboluşundan sonra Korriban’da ki Sith bölükleri birbirlerini öldürürken Sion, galaksinin bilinmeyen bölümlerine kaçan Sith Lord’larından biriydi. Sion’un Malachor V gezegenine kaçtığı, ve orada Revan’ın eksi hocası Darth Traya tarafından çırak olarak alındığı bilinmektedir.

Malachor V’te ki Trayus Akademisinde acının değişik şekillerini öğrenmiş olan Sion, eşsiz derecede güçlü bir Sith Lordu’dur. Başkalarına işkence etmek, ve öldürmek Sion’un Güç’ün karanlık tarafı ile olan bağlantısını kuvvetlendirir. Kendi acısı ve nefretinden beslenme kabiliyeti, Sion’u ölümsüz yapmıştır. Sion aynı zamanda büyük bir ışın kılıcı ustasıdır. Tartışmasız olarak kendi döneminin en ölümcül Sith suikastçılarından biri olan Sion, aynı zamanda kendisi ve Darth Nihilus tarafından başlatılan Gölge Savaşında, yüzlerce Jedi’nin ölümünden sorumludur.

Sürgün Jedi’yi sürgün cezasının bir parçası olarak Dış Halka’ya gönderen Jedi Konseyi’nin bir üyesi olan Usta Lonna Vash’i Korriban’da yakalayıp öldüren Darth Sion, yine Korriban’da Sürgün’ün kendisiyle yüzleşmiş, ve onu yenmiştir. Fakat Sürgün, Lonna Vash gibi ölmeyerek, son anda kaçabilmeyi başarmıştır.

Sion, Darth Nihilus ile beraber, daha önce öğrencisi oldukları Darth Traya’yı Sith Düzen’inden atıp onun güçlerini yok etmişlerdir. Sion daha sonra eski bir Sith gezegeni olan Malachor V’te ki Trayus Akademisinin kalbinde, Mandalorya Savaşlarında Revan’ın hizmetinde savaşmış olan Sürgün tarafından öldürülmüştür.

Bu kadar uzun süre yaşayıp nefretten başka bir şey bilememiş olan Sion, en sonunda Trayus Akademisini terk edip ruhunu teslim etmekten mutluluk duymuştur. İlginç bir şekilde, Sion’un kendi duyduğu acıyı kontrol edebilme yetisi, üstün ışın kılıcı sanatı, ve karanlık tarafın gücü ile ayakta kalabilme kabiliyeti sayesinde Sürgün Sion’u ışın kılıcı düellosu ile yenememiştir. Onun yerine, Sith Lordunun irade gücünü kırıp, Sion’u kendi inançları ile karşı karşıya getirmiştir. Üstün ikna yeteneği sayesinde Sith Lordu’nu Darth Traya’nın kendisi için hiçbir işlevinin kalmadığına, ve Güç’ten vazgeçerek bunca zamandır katlandığı acı ve nefretten kurtulabileceğine inandırmıştır. Sürgün’ün etkisiyle kendi yaşamını Güç’e kurban eden Sion, orada ölmüştür.