Darth Sidious (Palpatine)

darth-sidious-1-sw-evreni

Sheev Palpatine, Galaktik Cumhuriyet’in son Başkan’ı ve Galaktik İmparatorluk’un ilk İmparatoru olup aynı zamanda Darth Sidious olarak da bilinir.

Palpatine Barışçıl bir gezegen olan Naboo’da doğmuştur. Güçle olan bağlantısını Jedi’lardan önce sezen Muunlist Sith Lordu Darth Plagueis tarafından eğitilmiştir. Ustası ona Darth Sidious adını verir. Fakat ustasının yaşam yaratabilme gücü ile kendisinden çok daha güçlü bir çırak yaratabileceğini anlamış ve bu yüzden onu uykusunda öldürmüştür. Böylece Darth Sidious, Sith Düzenin başına geçer ve Darth Plaugeis’in sağlığında gizlice yetiştirdiği Zabrak öğrencisi Darth Maul ile beraber, Darth Bane’in kurduğu İki Kuralı geleneğini devam ettirir. Darth Sidious’un daha sonraki çırakları sırasıyla, Darth Tyrannus (Kont Dooku), Darth Vader (Anakin Skywalker) olacaktır. Bunun dışında Sith Düzenine almadığı fakat ona gizli süikastçısı olarak hizmet edecek olan Mara Jade’i de bizzat kendisi yetiştirmiştir.

Hayatı

Gizli Tehlike

Palpatine filmlerde ilk olarak Naboo gezegeninin Galaktik Senatörü olarak karışımıza çıkar. Palpatine’in gizli Sith kimliği Darth Sidious’un baskısıyla Ticaret Fedarasyon’u Naboo’yu işgal etmiştir. Naboo kraliçesi Padme Amidala başkent Coruscant’a senatörleri Palpatine’den yardım istemek için gider. Bürokratik oyalamalardan sonra Palpatine, Amidala’nın Şansölye Finis Valorum’un görevden ayrılması gerektiğini belirtir. Bu arada Sidious olarak da öğrencisi Darth Maul’u kraliçeyi bulmak için Naboo’ya gönderir. Ancak Qui-Gon Jinn ve Obi-Wan Kenobi adlı Jedi’ların karşı koymasıyla Naboo işgali son bulur ve Darth Maul ölür. Bu sırada Palpatine karışıklıktan yararlanarak Şansölye seçilir. 9 yaşındaki Anakin Skywalker’a ilgi ile izleneceği haberini verir.

Klonların Saldırısı

10 sene sonra, galaksi sivil bir savaşın eşiğine geçmiş, Cumhuriyetten ayrılmak isteyen gezegenler saldırganlaşmışlardır. Ayrılıkçılar Kont Dooku adlı Darth Sidious’un yeni öğrencisi tarafından yönlendirilmektedir. Kenobi ayrılıkçıların bir droid ordusu kurduğunu görünce Palpatine bu kriz anında, kriz geçene kadar kullanmak üzere kendine özel güçler alır. Bu güçlerle önce ayrılıkçılara karşı bir klon ordusu kurar. Kenobi bu kurulan ordunun ölmüş bir Jedi ustası tarafından istendiğini öğrenir.

Klon Savaşları (2003)

darth-sidious-2-sw-evreni

Kenobi ayrılıkçıların kurduğu droid ordusundan Palpatine’e bahseder. Palpatine, Kenobi ve Anakin’i bunları yok etmek için gönderir ve Anakin’e özel izinler verir. Obi-Wan ve Yoda buna önce karşı çıkar ancak yine de kabul edilir. Palpatine, bir yandan da Darth Sidious olarak Anakin’i denemek için Dooku’nun eğittiği bir uzaylıyı Anakin’e gönderir ama uzaylı başarılı olamaz. Darth Sidious’un Kont Dooku aracılığıyla General Grievous’un eğitimine yardım ettiğini görürüz. Güçlenen General Grievous Coruscant’ı işgal eder ve Palpatine’i kaçırıp kendi amiral gemisine getirir. Ve şans eseri hayatta kalan Darth Maul Mandalore yönetimini ele geçirir ve kendisini imparator ilan eder.Ama Palpatine (Darth Sidious) onun hayatta olduğunu sezer ve Mandalore’ye giderek hem Darth Maul’u hem de onun kardeşi Sevage Opress’ı öldürür. Sonra Corucant’a geri döner.

Sith’in İntikamı

Palpatine Ayrılıkçı lider General Grievous tarafından esir tutulmaktadır ama aslında kendi isteğiyle kendini esir aldırtmıştır. Cumhuriyet ordularını yok etmek için, Kenobi ve Anakin Skywalker tarafından kurtarılan Palpatine, Skywalker’ı etkileyerek karşılaştıkları Dooku’yu öldürmesini sağlar. Bundan sonra kriz zamanlarında Palpatine diktatör havasına girer, bu da birçok senatörü ve Jedi Konsey’ini tedirgin eder. Bu tedirginlik Palpatine’ın Jedi konseyini kendisine bağlaması ve Anakin’i Jedi Temsilcisi olarak seçmesiyle artar. Bir yandan da Palpatine, Anakin’e verilmemiş olan Jedi Temsilcisi rütbesini hakettiğini söyleyerek Jedi’lara karşı kışkırtmaya çalışır. Jedi Konsey’i Anakin’i casus olarak kullanmak isterken, o tüm planları Palpatine’e iletir. Anakin’in çocuğunu kaybetme rüyalarından haberdar olan Palpatine, Anakin’e büyük güçlere sahip olacağını söyleyerek Darth Sidious kimliğini açıklar. Kafası karışan Anakin bunu Mace Windu’ya bildirir ve Jedi Konsey’i Palpatine’i tutuklamak ister. Ancak Palpatine ışın kılıcıyla hepsini öldürür ve Mace Windu ile büyük bir savaşa girer. Palpatine güç yıldırımı ile Mace Windu’ya saldırır. Mace Windu yıldırımı yansıtırak Palpatine’in yüzünün deforme olmasına neden olur. Sonunda Anakin Mace Windu’nun elini keser Palpatine’i kurtarır. Bu olaydan sonra Palpatine Anakin’i yeni öğrencisi yapar ve ona Darth Vader ünvanını verir.

Palpatine bundan sonra Darth Vader’ı Jedi Tapınağını yok etmekle, klon askerlerini de Jedi başkanlarını öldürmekle görevlendirir. Sonra da Vader’ı Ayrılıkçıları öldürmesi için Mustafar gezegenine yollar. Senatoya da Jedi’ların cumhuriyeti yok etme planları olduğunu, bu yüzden cumhuriyeti Galaktik İmparatorluk haline çevirdiğini ve kendisinin İmparator olduğunu açıklar. Yoda, Palpatine ile konuşmak için ofisine gider ancak bir düello gerçekleşir. Düello berabere biter ve Yoda kazanamaz ve kaçmak zorunda kalır. Çırağının zor durumda olduğunu hisseden Palpatine Mustafar’a gider ve Obi-Wan ile karşılaşmasından sonra hala aktif durumda olan volkanik gölün yanına düşerek yanmış halde ve neredeyse ölmek üzere olan Vader’la karşılaşır. Vader’ı Coruscant’a getiren Palpatine ona ünlü siyah zırhını sağlar. Vader uyanınca, tamamen onu ele geçirmek için nefreti yüzünden kendi karısını öldürdüğünü söyler. Filmin sonunda Ölüm Yıldızı’nın yapımını beraber izlerler.

İmparator’un Dönüşü

Palpatine imparator olarak ilk kez “İmparator’un Dönüşü” filminde görünür. Galaktik İmparatoru ve Darth Vader’ın Sith ustası olarak Vader’la holografik iletişim kuran Palpatine, “güçte büyük bir karışıklık” olduğunu bildirerek Luke Skywalker tehditinden bahseder.

Jedi’ın Dönüşü

Jedi’nin Dönüşü isimli filmde, Luke Skywalker babasının içindeki iyiliği tekrar kazandırmak için teslim olur.Ve İmparator Palpatine’in önünde destansı bir dövüş çıkarırlar.Palpatine onların dövüşünü zevkle izlemektedir.Sonunda Luke babasının sağ kolunu keser.Ve babasının sağ kolunun kendisi gibi gerçek kolu olmadığını fark eder.Palpatine Babanı öldür ve benim çırağım ol diye kışkırtır ama Luke reddeder ve bir Jedi olduğunu söyler.Palpatine bu sözleri duyunca çok sinirlenir Luke’un üstüne Sith Yıldırımlarını göndermeye başlar.Luke acı çığlıkları atarken Darth Vader ayağa kalkar ve efendisinin yanına gider.Oğlunun acı çektiğini gördükçe daha fazla dayanamaz ve Palpatine’yi havaya kaldırıp Ölüm Yıldızı’ın boşluğuna fırlatır ve İmparator Palpatine ölür.Ama Vader o sırada çok fazla ölümcül hasar alır ve neredeyse ölmek üzeredir.Luke onu hangara kadar taşır ama daha fazla taşıyamaz.Vader oğluna maskeyi çıkarmasını ister ve Luke maskeyi açar ve Darth Vader’da ölmeden önce Aydınlık Tarafa döner.Ve Güçle bütünleşir.