Darth Tyranus (Kont Dooku)

 

dooku-2-sw-evreni

Kont Dooku (Sith lakabı Darth Tyranus), bir Sith Lordu’dur. Klon Savaşları’nda, dolaylı olarak Büyük Jedi Katliamı ve Galaktik Cumhuriyet’in düşmesine sebep olmuştur. Sith lakabı Darth Tyranus’tur.

Eskiden bir Jedi Ustası olan fakat yaptığı bir operasyonda gördükleri ve Jedi Düzeni’nde gördüğü çürümüşlük yüzünden Karanlık Tarafa geçen bir karakterdir. Karanlık tarafa olan bağlılğını kanıtlamak için, en yakın dostu olan Jedi ustası Sypho-Dyas’ı bizzat öldürmüştür. Ustası Yoda’dır fakat Sith olduğu dönemde Darth Sidious’un çırağı olmuştur.Ayrılıkçı ordusunun görünürdeki lideridir. Klon ordusu için ustasına Jango Fett’i önermiştir ve ödül avcısıyla yaptığı anlaşma ile Jango Fett klon ordusuna yardım etmeyi kabul eder. Kont Dooku,Geonosis’te esir düşen Obi-Wan Kenobi,Anakin ve Padme’yi Geonosis halkının gözleri önünde idam ettirmeye karar verir.Gladyatör arenasına benzeyen bu yerde Mace Windu ve Yoda’nın liderliğindeki yüzlerce Jedi ve Klon Ordusu Geonosis’e çıkartma yaparlar. Kont Dooku kaçar fakat Obi-Wan ve Anakin onu saklandığı yerde bulur. Yapılan duelloda Dooku,Obi-Wan ı etkisiz hale getirir ve Anakin’in sağ kolunu keser.

dooku-1-sw-evreni

Tam iki Jedi yı öldürecekken eski ustası Yoda duelloda onu yener ve iki Jedi yı kurtarır. Geonosis’ten kaçan Dooku, Klon Savaşları sırasında, Asajj Ventress, Durge ve General Grievous gibi kişileri Ayrılıkçı ordusuna hizmet etmeleri için tutar. General Grievous’un Coruscant Kuşatması’nda Senatör Palpatine’yi kaçıran Dooku yine Obi-Wan Kenobi ve Anakin Skywalker ile karşılaşır. Obi-Wan ‘ı boğup savurarak saf dışı bırakan Dooku, Anakin ile dövüşürken Anakin onun ellerini tutarak keser ve Palpatine nin kışkırtmasıyla Dooku’nun kafasını keser ve Anakin pişmanlık duyar. Dooku, ölmeden önce bir maşa olarak kullanıldığını bilmiyordu. Bu yüzden Palpatine onun ölüm emrini verirken büyük şaşkınlık içindeydi ve titriyordu.