İmparatorun Taht Odası

İkinci Ölüm yıldızının kuzey kutup tarafında ince kumanda kulesinin tepesinde bulunan imparatorun taht odası Palpatine’in Endor’a yaptığı ziyaret sırasında hareket üssü olarak servis vermektedir.

Bu hakim yerden Palpatine boşluğu seyredip çürümüş cumhuriyetin düzenindeki hataları görebilmektedir. Çember biçimli, örümcek-ağı işlemeli penceresi müthiş bir manzara sunar.

imparatorluk-taht-odasi_swe

Palpatine tefekkür ile tahtında oturur, kolunun altındaki kontrol paneli sayesinde sayısız astıyla bağlantı kurabilmektedir. Taht odasının girişi kırmızı renk giyimli, sadık ve ölümcül kraliyet muhafızları tarafından izlenmektedir. Taht odasının içerisi, savaş istasyonunun endüstriyel hazım sistemine tepeden bakmaktadır. Dar bir köprü dipsiz gibi gözüken reaktör şaftının üzerinden geçmektedir.

Endor savaşı sırasında Jedi ve Sith’in son karşılaşması imparatorun taht odasında oldu. Son Jedi olan Luke Skywalker, İmparator Palpatine ve Darth Vader ile burada yüzleşti. Ölümcül bir ışın kılıcı düellosu meydana geldi, karanlık tarafın nefret dolu enerjisiyle dolan Luke Vader’ı etkisiz hale getirdi. İmparator ölümcül güç-yıldırımlarını Luke’un üstüne saldığı zaman Luke’un yardım için yakarmaları Vader’ın unutmuş olduğu geçmişine kadar uzandı. Kara Lord karanlık tarafla ilişkisini kesip, ustasına karşı gelmiştir.İmparator Palpatine reaktör şaftından aşağı düşmüş ve mavi bir enerji alevi içinde ölmüştür.