Yuuzhan Vong istilası: Dantooine Savaşı

yuuzhan-vong-istilasi-dantooine-savasi-sw-evreni

Yavin’den 25 yıl sonra

Dantooine savaşı Yeni Cumhuriyet ile Yuuzhan Vong kuvvetleri arasında oldu.Chazrach köle savaşçıları ilk kez bu savaş esnasında Yeni Cumhuriyete karşı kullanıldı . Vector Prime’dan 2 ay sonra Yeni Cumhuriyet kuvvetleri (Luke, Leia, Jacen ve Anakin dahil olmak üzere) Galaksi dışı istilacılar olan Yuuzhan Vonglardan saklanmak için bu gezegen indiler. Gezegenleri fethedilen göçmenler içinde Dantooine’de bir Sığınma kampı kuruldu.

Savaş başlamadan önce Leia Organa Solo ve Mara Jade Skywalker Yuuzhan Vong savaşçılarının Ooglith maskeleyici kullanarak sığınma kamplarına sızdıklarını keşfettiler. Sızan Vonglar yardıma muhtaç göçmenleri katletmeye başladılar. Leianın sadık Noghri koruması Bolphur bu esnada öldürüldü.

Bu sırada büyük bir Chazrach saldırı kuvvetinin kampa yaklaştığı haberi geldi. Dev cüsselerine rağmen Anakin ve Jacen Solo’nun da içinde bulunduğu Jedi Şövalyeleri, kertenkelemsilerin kolayca yenilebileceklerini anladılar. Fakat Chazrach ve Yuuzhan Vong savaşçıları sayıca Yeni cumhuriyet kuvvetlerinden fazlaydı.

Luke Chazrach köle kuvvetlerinin kontrol edildiği bir yer aracını keşfetti. Bu araç dovin temeline dayanan ve füze ve lazer atışlarını karşılamak için yaratılan bir minyatür kara delik oluşturuyordu. Luke aracı yok etmek için kara delik Jeneratörünün korumadığı bir alana torpido attı. Sonuç olarak Chazrach saldırı kuvvetleri kontrolden çıktı birbirleride dahil olmak üzere her şeye saldırmaya başladılar.

Pek çok asker ve göçmen bu şiddetli hücumda öldü.Sonunda Admiral Kre’fey destek kuvvetleri geldi ve yörüngede Koros-strohna dünya gemisinin kaçmasına sebep oldu. Bu çabalar Yeni Cumhuriyetin Dantooindeki göçmenleri boşaltmasını sağlamak için vakit kazandırdı. Sonunda Dantoine Yuuzhan Vonglarca alındı.