Dathomir Savaşı

dathomir-savasi-sw-evreni

Tarih: Yavin’den 8 yıl sonra

Dathomir savaşı Hapan Birliği/Yeni Cumhuriyet ve Galaktik İmparatorluk /Gece Kız kardeşleri arasında oldu.

Zsinj Gece Kız kardeşlerinden Han Solo’yu yakalamalarını istedi. Bunu yapmadıkları takdirde dünya öldürücü Yörüngesel Gece Perdeleyicisini çalıştırmakla tehdit etti. Zsinj Gece kız kardeşlerinin Çınlayan Tepe Klanının yaptığı başarısız saldırıyı öğrenmesiyle hayal kırıklığına uğradı ve onları teşvik etmek için ile perdeleyiciyi aktif hale getirdi.

Gökyüzünü büyük bir karanlık kapladı ve sıcaklık dramatik bir şekilde düştü. Gece Kız kardeşleri Solo’yu yakalamayı ve Dathomire getirmeyi kabul ettiler. Cadıların planı Yeni cumhuriyet uzayına girdikten sonra savaş lordunun da desteği ile geriye dönmekti.Geri dönüşlerinde Zsinj iki mekik gönderdi .Biri Han Solo için silahlı diğeri gece kız kardeşleri için silahsızdı .

Solo ele geçirildikten sonra İmparatorluk nakliye gemisi onu almak için indi. Gethzerion Zsinje ihanet etti ve imparatorluk görevlilerini öldürdü. Tam zamanında gelen Binyıl Şahini sayesinde Han solo kurtuldu. Gethzerion ve birlikleri silahlı mekik ile kaçmaya çalıştılar ama Zsinj in Yıldız destroyerlerince yok edildiler.

Gethzerion ölmesine rağmen yörüngede bulunan Gece Perdeleyicisi halen gizliydi ve gezeni etkiliyordu. Ayrıca gezegen Zsinjin filosu tarafından sarılmıştı. Fakat Binyıl şahini Gece Perdeleyicisini etkisiz hale getirdi ve tam zamanında gelen Hapan filosu da Süper Yıldız Destroyeri Iron Fist ve diğer imparatorluk gemileriyle çatışmaya girdi. Savaş devam ederken Hapanların aklına kitle titreşim jeneratörü nü çalıştırmak ve İmparatorluk filosunun kaçmasını engellemek geldi. Bu tehlikeli hamle saldıranlar için açık hedef haline gelmek demekti ama başarılı oldular .Şahin Demir yumruğu yok ederek çok önemli bir savaş lordunu öldürmüş oldu ve Yeni cumhuriyete bir zafer kazandırdı. Savaş sonunda Zsinj ve Gece Kızkardeşlerinin Lideri Gethzerion öldü.