Brentaal IV Savaşı (Klon Savaşları)

brentaal-iv-savasi-sw-evreni

Tarih: Yavin’den 21 yıl önce

Genosis savaşından beş ay sonra Cumhuriyet Brentaal IV’de bulunan ayrılıkçı kalesinin birkaç hafta sonra çalışır duruma geleceği yolunda bir haber aldı. Bu bulunmaz bir fırsattı.

Brentaal IV dünyası hayati değeri bulunan Perlemian Ticaret Rotasının merkez sistemlerle olan bağlantısına ve Tion Cluster bölgesine yakındı.Buranın ellerinde kalması savaş çabalarına büyük darbe vuracaktı.Cumhuriyet Yeterli sayıda kuvveti bu işe ayırdı. Yer saldırısı için 3 jedi , çok sayıda klon birliği, hava ve kara araçları ayarlandı. Tüm koordinasyonu yörüngeden Jedi Üstadı Plo Koon yapacaktı.
Fakat alınan bilginin yanlış olduğu ortaya çıktı. Kale çalışıyordu .Ayrılıkçıların Komutasında 3. dereceden Savaş Lordu Shogar Tok gezegeni CIS adına yönetiyordu.

Büyük kara savaşı başladığında, Ayrılıkçılar tüm güçleriyle vurdular ,geri çekildiler ,organize oldular ve tekrar vurdular. Jedi Üstadı Shon Kon Ray, Plo Koon’a direnişin çok sert olduğunu ve kayıplarının artığını rapor etti. General Shon Kon Ray geri çekilmeleri gerektiğini söylediği sırada karadan gelen bir atış bulunduğu gemiyi vurup paramparça etti.

Shaak Ti Plo Koona başka bir yol bulmaları gerektiğini söyledi. Yakınlardaki bir hapishaneye sığınmak üzere oraya yöneldiler .Orası birlikleri toplamak üzerede bir fırsattı. Orayı kullanıp lağımlardan kaleye sızmayı ve orayı koruyan kalkanları yok etmeyi planlamışlardı.

Üstad Ti kaleye girdiğinde mahkumlar özgürlükleri için askerlerle çarpışıyorlardı. Mahkumlardan biri Jedi Şövalyesi Quinlan Vos ,diğeride bir suçlu olan Lyshaadır. Onları da yanlarına alarak ve gruplara ayrıldılar. Bir takım ,Quinlan Vosun liderliğinde , Silahlara ve diğeri de Üstad Ti nin komutasında kalkan Jeneratörlerine gidecekti.

Quinlan ve klon askerin önüne önemli bir engel çıkar. Agen Kolar’in teslim olan birlikleri koridorlardan kaledeki hücrelere götürüldüğü için, buralardan gizlice geçmelerine olanak yoktur. Bunun üzerine Quinlan ve Sagoro klon askeri esirlerden biriymiş, kendilerini de Brentaal askerleriymiş gibi göstererek güvenlik noktalarından geçip kalenin iyice içlerine girdiler. Burada klon asker onlardan ayrıldı ve tek basına kalkan jeneratörlerine yöneldi, Quin ve Sagoro da iyon topu bataryalarını halletmeye gittiler.

Quinlan derin, dar bir bakım-onarım tüneline girdi, iyon toplarına giden enerji kablolarını aşırı yüklemeye sebep olacak şekilde bozarken, Sagoro da yanında etrafı gözetliyordu. Quinlan isini bitirip delikten çıkarken askerler gelip onları yakaladılar.

Aynı sırada klon asker tek başına kalkan jeneratörü bölmesine ulaştı. Burayı da nöbetçiler kuşatmıştır, gizlice jeneratöre yaklaşma sansı yoktur. Bunu üzerine asker aniden gizlendiği yerden fırladı, nöbetçilere doğru koşmaya ve ateş etmeye başladı. İkisini vurur, ama kendisi de birkaç yerinden yara alıp korkuluklardan aşağıdaki jeneratörün üstüne düşüp kalır. Güç’le en yakın muhafızları iterek Sagoro’nun silahlarını almasını sağladı, ikisi Brentaal askerlerini geride bırakıp atış kontrol dairesinden son süratle kaçtılar.

Klon asker kendisini feda eder ve kalkan jeneratörünü kendisiyle beraber havaya uçurur.

Usta Ti’nin takımı, Shogar Tok’u baştan çıkarmak için takımdan bir kişinin kadınsı çekiciliğini kullanmayı denediler. Bu işe yaradı, fakat kadın Usta Ti’ye ihanet ederek, onu vurdu. Usta Ti tekrar bilincini kazanıp Shogar Tok’u öldürene kadar herşey kayolmuş gibi gözüküyordu. Ti, takıma ve kendisine ihanet eden kadını, takımdan ayırdı. Kadın daha sonra kaleden çıkarken yaşamını yitirdi.