Zsinj

Zsinj’i kimileri bir palyaço olarak hatırlar, kimileri ise bir psikopat. Yeni Cumhuriyet İstihbarat Örgütü’nün yıllar sonra açığa çıkardığı raporlar ise hile ve aldatmacayı en önemli silahlar olarak gören dalavereci, dahi bir kişiliğe işaret etmekteydi.

Endor’dan sonra kendi başına buyruk davranmaya başlamasının çabukluğuna kıyasla, kariyerinin ilk yıllarındaki çaba ve özen uyumsuz görünüyordu. İmparatorluk Donanma Akademisi’nden mezun olduktan sonra Zsinj, hurdalığı boylamasına bir adım kalmış Iron Fist adlı eski, savaş yorgunu bir Victory-sınıfı yıldız destroyerinin komutanı olarak atandı. Umutsuz vaka gibi başlayan kariyeri Kaptan Zsinj’i yıldırmadı ve peş peşe geliştirdiği yenilikçi savaş taktikleri sayesinde kısa sürede daha önemli gemilerin kaptanlığına yükseldi. Iron Fist ise yıllar sonra Büyük Amiral Thrawn’ın Bilinmeyen Bölgeler’deki filosunun bir parçası oldu.

Yavin Savaşı’ndan kısa bir süre sonra Kaptan Zsinj, İmparator Palpatine’den acil bir haber aldı. Dathomir’deki yeni İmparatorluk hapishane tesisi, gezegendeki Güç kullanabilen ilkel cadıların gezegenden kaçabilmeleri için büyük bir fırsattı ve bunun önlenmesi gerekiyordu. Zsinj derhal harekete geçip hapishaneyi yörüngeden bombaladı ve gezegen yüzeyindeki uzay yolculuğu yapabilecek kapasitedeki tüm gemileri yok etti. İnisiyatifi almaktaki becerisi ve çabuk düşünmesi sayesinde Palpatine Zsinj’i amiralliğe yükseltti ve Kuat tersanelerinden çıkan ilk dört Süper Yıldız Destroyeri’nden biri olan Brawl’ı onun komutasına verdi.

Amiral Zsinj Brawl’ı ilk gemisinin onuruna Iron Fist olarak isimlendirdi. Takip eden birkaç yıl boyunca da Dış Halka Bölgeleri’ndeki Dathomir’i de içeren Quelii Sektörü’nün ismen liderliğini yaptı.

Palpatine’in Endor’da ölümü İmparatorluğu felce uğrattı. Bağımsızlığını ilan eden diğer İmparatorluk subayları ya da yöneticileri gibi Zsinj de Coruscant’ta Sate Pestage’in merkezi otoritesini reddetti. Birkaç hafta sonra da Quelii Sektörü’nü İmparatorluk’tan tamamen ayırdığını ilan etti ve iyi niyetli gibi görünerek yeni doğan Cumhuriyet’e temsilciler gönderdi. Fakat kısa bir süre içinde Zsinj’in gerçek niyeti ortaya çıktı. Savaşlordu, Palpatine’in ölümünden sonra galakside meydana gelen güç boşluğundan ve Iron Fist’in ateş gücünden faydalanarak pek çok saldırı gerçekleştirdi. Kendi bölgeleri ise bu dönemde oldukça güvende kaldı. Ysanne Isard’ın Coruscant’ı kaybetmesinden sonra pek çok İmparatorluk birliğinin ve gemisinin kendisine katılmasıyla da Zsinj en güçlü ve etkili İmparatorluk savaşlordu haline geldi.

Zsinj her türlü ihtimali düşünen ve buna göre önlem alan bir adamdı. Açıkça kendisine bağlı olan gezegenler dışında bir de gizli, yeraltı imparatorluğu kurmuştu. Bunlar Zsinj’in operasyonlarını her bakımdan destekleyen ”hücreler”di. Rastgele gezegenler, ya da bazen sadece bir gezegendeki sahte isimli bir şirket Zsinj’i savaş ve ikmal malzemeleriyle besliyordu. Bu gizli örgütlerin çoğunun diğerlerinin varlığından haberi bile yoktu ve bu sayede gizlilikleri ve güvenlikleri sağlanıyordu. Zsinj pek çok bakımdan Endor-öncesi Asi İttifakı gibi çalışmaktaydı.

Zsinj ayrıca kontrol ettiği bölgelerde güvenliği sağlayıp gücünü temsil etmesi için Raptorlar adı verilen özel bir polis gücü kurdu. Filolarında kullandığı standart TIE modellerine ek olarak yeni bir yıldız savaşçısı modeli geliştirdi ve buna TIE Raptor adını verdi.

Yıllardır baş yardımcısı ve sağ kolu olan General Melvar dışında çok az kişi Zsinj’in gerçek yüzünü biliyordu. Zsinj düşmanlarının kendisi hakkında yanlış izlenimler edinmesini sağlama konusunda uzmandı. Iron Fist’te sırf bu iş için, konuklarını davet ettiği sahte bir köprü bile vardı. Ayrıca efsanevi İmparatorluk 181. Avcı Grubu’nun da bir kopyasını yaratarak gerçek 181′in kendisi için savaştığı düşüncesini yaydı.

Zsinj bunlara ek olarak perde arkasında pek çok bilimsel proje de yürütüyordu. Bunlardan bazıları:

-Chubar Projesi: Gamorrean ya da Ewok gibi görünüşte ilkel ırkların genleriyle oynayarak süper-zeki ajan ve sabotörler yaratmak – Moort Projesi: Minyatür parasit droidler geliştirip bunları düşman gemilerine gizlice yapıştırarak sürekli bilgi akışı sağlamak – Mayıntarlası Preojesi: Sullustan, Twi’lek ve Gotal gibi insan olmayan bazı ırkların önemli üyelerinin beyinlerini yıkayarak onları uzaktan kumandalı ajanlar haline getirmek. Zsinj bu sayede Amiral Ackbar ve Mon Mothma’yı öldürmeye çok yaklaştı.

Isard’ın çöküşünden sonra kendisine güveni iyice artan Zsinj hem merkezi İmparatorluğa, hem de Yeni Cumhuriyet’e karşı savaştı. Buna karşılık olarak, Bacta Savaşı’ndan hemen önce oluşturulan bir filo, General Han Solo komutasında Zsinj’i avlama seferine çıktı. Fakat aylarca Zsinj’in ve Iron Fist’in bir adım gerisinde kaldılar.

Zsinj’in yarattığı tahribattan çok etkilenen Solo, enerjisini tamamen Iron Fist’i bulup yok etmeye yöneltti. Bu konuda ona en çok yardım eden Wedge Antilles’in sabotajcı pilotlardan oluşan yeni kurduğu Wraith Squadron oldu.

Wraith’ler Zsinj’e ait Corellia Korveti Night Caller’ı ele geçirip geminin standart mürettebatıymış gibi davranmayı sürdürdüler. Bu sayede Ession Savaşı’nda Zsinj’in yıldız destroyerlerinden biri olan Implacable’ı yok ettiler.

Wraithler bundan hemen sonra da bir korsan grubu kimliğine bürünerek Zsinj’in ilgisini çektiler ve onun için çalışan çeşitli paralı gruplardan biri haline geldiler. Bu da Zsinj’in çok önemli bir palnını ortaya çıkarmalarını sağladı. Hala merkezi İmparatorluğa bağlı olan Kuat, Razor’s Kiss adlı yeni bir Süper Yıldız Destroyeri’nin inşasını bitirmek üzereydi ve Zsinj de bu gemiyi başarılı bir operasyonla İmparatorluk’tan çaldı. Fakat Wraith’ler operasyonu sabote ederek geminin yok edilmesinde büyük rol oynadılar. Iron Fist ise gene kaçmayı başardı.

Zsinj, üzerindeki baskının yoğunluğunu hissetmeye başlamış ve ilerisi için önlemler almaya koyulmuştu. Razor’s Kiss’in enkazını toparlattı ve Solo’nun filosu onu nihayet Selaggis’te köşeye sıkıştırınca da bu enkazı havaya uçurtup Iron Fist’i yok olmuş gibi gösterdi. Solo, Wedge Antilles ve diğer Cumhuriyet komutanları bu numarayı yuttular ve Coruscant’a döndüler.

Zsinj de çok yıpranmış kuvvetlerini tekrar organize etmek, yaralı Iron Fist’i onarmak ve yeni planlar yapmak üzere Dathomir yörüngesindeki gizli üssü olan Rancor Base’e çekildi. Endor Savaşı’nın üzerinden dört yıl geçmiş durumdaydı artık.

Zsinj, en büyük düşmanı Han Solo’nun Leia Organa’yla beraber tamamen tesadüf sonucu Dathomir’e geleceklerini nereden bilebilirdi? Falcon, yörünge Zsinj’in gemileriyle kaynıyor olduğu için mecburen Dathomir’e inip gizlenmek zorunda kaldı. Zsinj, gezegendeki karanlık taraf cadılarıyla Solo için pazarlık yaptı, ama cadılar nihayet gezegenden kaçabilmek için Zsinj’e ihanet ettiler, General Melvar’ı öldürdüler ve bir gemi çalıp kaçmaya kalkıştılar. Zsinj’in yıldız destroyerleri onları yörüngede yakalayıp yok etti ve galaksiyi büyük bir beladan kurtarmış oldular. Zsinj ömrünün son gününde istemeden de olsa bir iyilik yapmıştı.

Tüm bu karmaşa sırasında Hapan Filosu Dathomir’e geldi ve Zsinj’in kuvvetlerine saldırdı. Fakat sayı üstünlüğü Hapanlar’daydı ve Zsinj’in adamları hazırlıksız yakalanmışlardı. Han Solo, Millennium Falcon’la Iron Fist’in köprüsüne bir çift şok füzesi attı ve savaşlordunun hayatı sona erdi.

Zsinj’in ölümünden sonra küçük İmparatorluğu çok çabuk dağıldı. Yeni Cumhuriyet, İmparatorluk ve diğer bir serseri savaşlordu olan Teradoc başsız kalmış bölgeden mümkün olduğunca çok pay koparmak için biribirlerine girdiler.