Asajj Ventress

Klon Savaşları’nın savaş alanlarından çıkan en ölümcül ve trajik rakiplerden biri, karanlık tarafın bir öğrencisi ve Jedilar’ın yeminli düşmanı olan Asajj Ventress’ti. Ömrü boyunca acımasız zorluklara katlanmak soğuk kalbindeki tüm şefkati arındırmıştı ve kanlı gezegenindeki bitmek bilmeyen tehlikelerde gelişmiş olan güçlü bir hayatta kalma içgüdüsü onu karanlık yolda tutmuştu.

Geçmişinin büyük kısmı bir gizem örtüsü altında saklıydı. Ventress vahşice kan dökümünün günlük bir olay olduğu Rattatak adlı barbar gezegenden geliyordu. Bu ilkel gezegen Cumhuriyet sınırlarının çok dışındaydı ve sürekli hakimiyet için birbirleriyle savaşan savaşlordları tarafından yönetiliyordu. Çok genç yaştayken, Osika Kirske isimli bir savaşlordu Asajj’ın annesiyle babasını öldürdü. Bir şekilde Ky Narec adlı genç Jedi Şövalyesi bu unutulmuş gezegende mahsur kaldı. Jedi Konseyi ile bağlantısı kesilen Narec, Asajj’ı keşfetti ve kuvvetli bir Güç potansiyeline sahip yetimi eğitme işini üstlendi. İkisi birlikte kısa sürede kahraman oldular; pek çok savaş lordunu yendiler, savaşları sona erdirdiler ve orduları birleştirdiler. Ta ki Kirske kalan savaşlordlarıyla birlikte intikam alma planları yapana dek. Henüz Asajj’ın eğitimini tamamlayamamış olan Ky Narec’i öldürdüler ve genç öğrenci bir kez daha yetim kaldı.

Sonuç olarak Ventress ham, odaklanmamış Güç kabiliyetiyle Jedi yeteneklerinin bir birleşimine sahip oldu. İçgüdüsel olarak gelen öfkesini hiç kontrol etmedi ve ustası öldüğü zaman Narec’i terkedip Rattatak’taki vahşeti görmeyen Cumhuriyet ve Jedilar’a karşı nefret beslemeye başladı.

Asajj’ın öfkesi gücünü besliyordu ve bu sayede kanunsuz Rattatak’ta önemli bir pozisyona tırmanmayı başardı. Kalan savaşlordlarının çoğunu yenilgiye uğrattı ve hapsetti, bunlara sonra öldüreceği Osika Kirske de dahildi. Klon Savaşları’nın patlak vermesinden kısa bir süre sonra Kont Dooku, Ayrılıkçı saflarına katmak için yeni savaşçılar bulmak üzere Rattatak’a geldi. Bulduğu şey, tahmin ettiğinden daha ümit vericiydi.

Ventress’in işlenmemiş yeteneği ve kararlılığı Dooku’yu etkiledi. Konfederasyon’un karizmatik lideri onun Cumhuriyet ve Jedilar’a olan nefretini kullanarak genç savaşçıyı kendi tarafına çekmeyi başardı. Dooku, Ventress’in Jedilar’ın temel değerlerini ve prensiplerini terk ettiğiyle ilgili düşüncelerini doğruladı. Ventress, Dooku’nun kişisel talebesi ve yardımcısı olmayı kabul etti ve Konfederasyon’da Komutan olarak rütbe de aldı. Ona verilen ilk görev, genç Jedi Anakin Skywalker’ı bulup öldürmekti, ama bu işe başlamadan önce başka operasyonlara da katılacaktı.

Ventress kendisini bir Sith olarak tanımlamayı çok istemesine rağmen, Sith eğitimi yoktu. Dooku ona yeteneklerini geliştirmesinde yardım etti, ama Sithler’e özel öğretilerin hiçbirini ona vermedi. Asajj Ventress doğuştan gelen savaşçı yetenekleriyle yarım kalmış Jedi eğitimi ve başka tekniklerin bir birleşimini kullanmaya devam etti. Bu da oldukça öldürücü bir savaşçı olmasına yetti.

Ventress kısa sürede askeri ve taktik konularda da becerikli olduğunu kanıtladı. Durge ile birlikte Naboo’ya karşı bir saldırıya komuta edip Usta Glaive’i öldürdükten sonra Jedi Ustası Mace Windu ve bir grup karşıt görüşlü Jedi arasındaki görüşmeyi bozmakla görevlendirildi. Dooku, Windu’nun Ky Narec’in terkedilmesinden sorumlu olanlardan biri olduğunu söylemişti Ventress’e. Asajj Ruul’da genç Jedi Şövalyesi Mira’yı öldürdü ve Mace Windu’yla da dövüştü. Sonunda kaçmak zorunda kaldı, ama Windu Jedilar için yeni ve karanlık bir tehdidin daha ortada olduğunu anladı.

Bunun ardından General Obi-Wan Kenobi ve dört Jedi ustası Konfederasyon kimyasal silah üretim merkezinin Queyta’da olduğunu öğrendi ve burada Durge ile Ventress’e çattılar. Dooku, Asajj’ı Kenobi’yi bir kez daha Konfederasyon’a katılmaya çağırmakla görevlendirmişti, ama Kenobi bu teklifi reddetti. Durge ve Ventress, dört Jedi ustasını öldürdüler ve Dooku’nun emri gereği Kenobi’yi canlı bırakıp yine kaçmayı başardılar.

Geonosis Savaşı’ndan dört ay sonra Ventress, Muunilinst Savaşı’na katıldı ve nihayet Anakin Skywalker’ı bir düelloya çekme fırsatını buldu. Ventress’in üstün pilotluk yeteneğiyle çok sayıda V-19 Torrent yıldızsavaşçısını yok etmesinden etkilenen Anakin, onu takip etti ve ikisi Yavin IV’ün terkedilmiş Sith tapınakları arasında dövüştüler. Anakin Asajj’ı yenmeyi başardı, ama bunu yapmak için öfkesine teslim olması gerekti. Ve Ventress yine hayatta kalmayı başardı.

Geonosis Savaşı’ndan bir yıl sonra Kenobi ve Ventress bir kez daha karşılaştılar. Ventress Ord Cestus’a Cumhuriyet’in burayı geri kazanmasını önlemek ve Cumhuriyet’i gezegene saldırmak zorunda bırakmak için gönderilmişti. Ventress Kit Fisto’yu yenilgiye uğratmayı başardı, ama Obi-Wan ona üstün geldi ve planları bozulan Asajj kaçmak zorunda kaldı. Bu olay Obi-Wan Kenobi ve Asajj Ventress arasındaki düşmanlığı iyice arttırdı.

Geonosis Savaşı’ndan onbeş ay sonra Jabiim’de esir düşen Kenobi ve ARC Alpha, Asajj’ın Rattatak’taki kalesine getirildi. Onu Dooku’ya hediye etmeden önce ruhunu kırmak amacıyla Asajj, Kenobi’ye işkence etti. Ama Kenobi bir kez daha planlarını bozdu ve kaçmayı başardı. Bu yetmiyormuş gibi, Asajj Ventress’in hala bir anı olarak sakladığı Ky Narec’in ışın kılıcını da çaldı.

Ama Asajj hala serbestti ve Cumhuriyet ile Jedilar için büyük bir tehditti. Obi-Wan Kenobi onun peşine düşmeye ve yakalayıp adalete teslim etmeye her zamankinden daha kararlıydı, bu isteğin bir takıntı haline gelmeye başlıyor olmasına rağmen.

Asajj saldırı ve savunmada ikiz ışın kılıcı kullanan bir dövüş tekniği geliştirmişti. Bu kırmızı, eğik kabzalı ışın kılıçları ona Dooku’dan bir armağandı. Kabzalar istendiğinde uç uca takılıp S-şeklinde, çift taraflı bir silah olabilecek şekilde modifiye edilmişti.