Amiral Screed

Cumhuriyet’in içten çöküşünü izlerken, Terrinald Screed galaksinin kurtuluşunun mimarının kim olacağını tespit etmişti. Palpatine’in eski bir destekçisiydi. Carida askeri akademisini bitirmişti, Cumhuriyet Adli Departmanının üyesiydi ve Screed’in savaş yanlısı görüntüsü büyüyen ayrılıkçı tehlikesini desteklemekteydi. Klon savaşları patlak verdiğinde Screed bunu tam bir “temizlik” ve Cumhuriyetteki yanlışların yok edilmesi olarak gördü.

Palpatine Cumhuriyeti bertaraf edip Galaktik İmparatorluğu kurduğunda, Screed İmapatorluk ordusunun ileri gelen kurmaylarından biriydi. İmparatorluk için yönetimde operasyonları yürüttü ve ortaya çıkan fırsatları değerlendirdi. Bittu’daki yerleşimi denetledi ve Roon sisteminin uzak köşelerini keşfetti.

Roon’un Valisi Kong İmparatorla ittifak kurmak için oldukça hevesliydi, Screed’i oldukça karlı Sithlerin görünmezlik bulutu operasyonuna davet etti. Koon enerji istasyonunu ele geçirip bir bulut oluşturarak gemilerin birbirlerine çarpmasını sağlayarak gemilerden gelen mallarla yüklü bir kazanç sağlamıştı.

Screed bu vahşi metotlardan etkilenmiş olsa da temkinli davrandı. Roon sisteminin değerli olan Roon taşlarının kaynağına sahip olduğunu biliyordu ve Koon’un çabalarının bu hazinenin yerini bulması için beklemekteydi. Koong’un Roon Klon oyunlarını sabotaj etmesi ve isyan eden bir ili biyolojik ajanla zehirlemesi hoşuna gitse de sabrı azalmaya başlıyordu.

Sonunda Mungo Baobab’ın çabaları Roon taşlarının yerini tespit ettiğinde Kong ile bunu kontrol etti. Roon’u İmparatorluğun kontrolüne aldı ve Roon taşlarını İmparatorluğun hazinesine katmak için hareket geçti. Kong buna son derece kızmıştı. Kazma lazerini eline aldı ve hazineyi lav ile patlattı ve üzerini kapattı. Screed’e yenilgiyi kabul etmesini söyledi.

Screed’in yıllar içinde yeri sarsılsa da İmparatorluk Ordusunda varlığını sürdürdü. Endor Savaşında İmparatorluğun yenilgisinden sonra Palpatine’in ölümünden sonra açılan boşlukta Yeni Düzeni getirmek için savaşçıları toplamak için mücadeleye girişti. Sonunda WarlordZinj tarafından gücü yükselmeye başlamışken öldürüldü.

İmparatorluğun ilk zamanlarında Screed uzun boylu, sert keskin hatları ve göz bandı olan bir adamdı.