Amiral Ackbar

İsyan filosunun komutanı olarak Ackbar ittifaktaki en önemli ve çaba gerektiren işlerden birine sahiptir. Filonun İmparatorluğa meydan okumasının en önemli aracı ve faktörüdür. Amiral Ackbar filo komutanlığı için doğal bir seçimdir.

Süper kabiliyetlerinin, kalitesinin ve kıymetli karakterinin ötesinde galaksinin tümünün bir sembolüdür, bu sembol ki ittifak herkes için savaşır, geçmişleri veya orijinleri ne olursa olsun. İmparatorluk bunun aksine, insancıl olmayan bir ayrımcılık politikasına sahiptir. Ackbar yeterliliğini Shantipole projesinde komutanlık yaparken ispatlamış ve çok değerli olan B-Wing savaşçılarını ittifaka eklemiştir.

Ackbar, kendi gezegeninde son derece etkiliydi ve İsyan filosuna çok değerli Mon Calamari Kruvazörlerini, en etkili ve en geniş gemileri sağlama kararının verilmesinden sorumluydu. Çok iyi bir taktisyen olarak tanınmasına rağmen, onu sıra dışı bir lider yapan, onun organize ve idari işlerdeki yetenekleridir. Savaş stratejisinde tutucu olarak bilinir; fakat kişiliğinin bu yönü filonun komuta yapısında genç subayların yenilikçiliği, ataklığı ve General Madine’ nin agresif tabiatıyla denge sağlamıştır.

Endor savaşında önemli bir şey olmuştur. Ölüm Yıldızı sürpriz olarak harekete geçtiğinde ve sistematik olarak İsyan Filosunun en güçlü gemilerini yok etmeye başladığında, Ackbar’ın ilk güdüsü hücumu durdurmak olmuştu. Fakat, Lando Calrissian Ölüm Yıldızının İmparatorluk gemilerini vurmadan onlara ateş açamayacağı umuduyla, İmparatorluk Yıldız destroyerleriyle hücuma devam etmesi için yalvarmıştı. Bütün bu tutuculuğuyla, Ackbar Calrissian’in radikal planının mantığını gördü ve buna uygun olarak hareket etti. Ve savaş asilerin lehine döndü.