Alto Stratus

Klon Savaşları döneminde Jabiim ayrılıkçılının lideriydi. Stratus, sadece güçlü ve saygı gören bir lider değil, aynı zamanda askerlerine savaşta katılmayı seven ölümcül bir savaşçıydı.

Jabiim gezegeninde doğdu, ve kısa zamanda Cumhuriyet ve Jedi Düzeni’nden soğudu. Lythialı korsanlar tarafından ailesi öldürüldüğü zaman, ne Cumhuriyet, ne de Jedi’lar Jabiim gezegenine yardım göndermemişlerdi. Alto’nun Cumhuriyet’e karşı olan nefreti zaman geçtikçe arttı, ve Alto kısa sürede bir Jedi düşmanı olarak açığa çıktı. Klon Savaşları’nın çıkması, Alto’nun öfkesinin ve nefretinin sadece daha da artmasına sebep oldu, ve sonuç olarak Alto, Cumhuriyet’ten ayrıldı. Jabiim’lilere birkaç konuşma yaptı, ve Cumhuriyet aleyhine mitingler düzenledi. Bu konuşmalarda, Cumhuriyet’in nasıl Jabiim’in hiçbir zaman yanında olmadığını, her zaman Jabiim’i yalnız bıraktığını anlattı. Konuşmaları o kadar popüler oldu ki, neredeyse bütün ayrılıkçı gezegenlerde yayımlanmaya başladı.

Cumhuriyet sonunda Jabiim’e ulaştı. Fakat bunun sebebi acı içindeki Jabiim halkına yardım etmek değil, Konfederasyonun elinden Jabiim’deki zengin maden yataklarını işletme hakkını geri almaktı. Alto Stratus durmaksızın Cumhuriyet kuvvetleriyle savaştı, ve Cumhuriyet’in sığınak üssünü, askerleri savaş meydanına çekerek etkisiz hale getirdi. Ancak, bu saldırılar sırasında sadece Jabiim’li askerleri kullanıyor, droid güçlerle Sığınak Üssü’nün kendisine saldırmıyordu. Alto, en sonunda Sığınak Üssü’ne Nimbus askerleri ile beraber katıldı.

Saldırıda Sığınak Üssü yok edildi, ve Alto Anakin Skywalker’dan bile kurtulmayı başardı. Üssü yok ettikten kısa sonra geri çekilen Alto, biraz sonra askerlerinin bir grup Jedi padawanını köşeye sıkıştırdıklarını öğrendi. Ustasız kalan Jedi öğrencileri bir mayın tarlasında köşeye sıkıştırılmışlardı. Alto atağa katıldı, ve bu sırada Anakin Skywalker padawanları kurtarmaya geldi. Skywalker’la ikinci defa karşılaşan Alto, mayın tarlasının üstüne düştü, ve şans eseri kurtuldu. Daha sonra askerleri onu mayınların arasından kurtardılar.

Diğer saldırı Kobalt İstasyonunaydı. Bu sefer Kont Doku Alto’ya yardımcı olması için çok sayıda suikast droidi göndermişti. Çoğu padawan, Alto’nun saldırısına dirense de çoğu bu saldırıda hayatını kaybetti. Alto’nun kendisi bir Jedi’yi kılıcıyla öldürdüğü sırada, Kass adında başka bir Jedi, Alto’nun bacağını kötü bir şekilde yaraladı. Ciddi şekilde yaralanmış olan Alto, kendisinin son Nimbus askerini de öldürmüş olan padawan Aubrie için ana hedef haline geldi. İki tane ışın kılıcı ile Alto’ya saldıran Aubrie, Alto’nun gizlice cebinden çıkardığı lazer silahını göremedi. Kötü bir şekilde yaralanan genç kız, Alto’nun üstüne düşerken iki ışın kılıcını da Alto’nun göğsüne soktu. İkisi de orada öldülerse de, Jabiim’li direnişçiler Cumhuriyet’e saldırmayı sürdürdüler.