Jax Pavan

jax-pavan-sw-evreniJax Pavan Galaktik Cumhuriyetinin son yıllarında yaşamış bir Jedi şövalyesiydi. Babası Lorn Pavan, bir zamanlar Jedi Tapınağında çalışmaktaydı. Even Piell tarafından eğitilmiş ve Büyük Jedi Temizliği sırasında mavi ışık kılıcı sahibi idi. Temizliğin ardından saklanarak Coruscant’ın alt katmanlarında yaşamıştır. Buna rağmen Sith Lordu Darth Vader tarafından avlanmış ve hayatta kalmak için elinden geleni yapmıştır.

Jax’ın babası, Jedi tarafından iki yaşındaki oğlunun içindeki Güç potansiyeli fark edilene kadar Jedi tapınağında çalışmıştır. Ancak Jax’ın Jedi tarafından eğitilmesine izin verdikten sonra, Lorn Jedi tapınağından kovulmuştur. Bunun nedeni jedi olaya adaylarının aileleri ile irtibata geçmelerine nadiren izin verilmesinden dolayıdır. Lorn bu olaya rıza göstermiş ancak oğluna duyduğu büyük özlem, zaman içinde Jedi düşmanlığına dönüşmüştür.

Naboo savaşından hemen önce; Lorn ve ortağı I-5YQ, Lorn’un Hath Monchar’dan edindiği ve içinde Naboo kuşatmasının detaylı planını barındıran holoküpü arayan Darth Maul tarafından kovalanmışlardır. Lorn,I-5 i kendi güvenliği için kapatmış ve Jedi Tapınağına teslim edilmesi için talimat vererek bir tanıdığına emanet etmiştir. Ancak tanıdığı modifiye droidin değerini görmüş ve hafızasını silmiştir. Sonunda Lorn,Maul tarafından öldürülmüş,karşılığında da Sith Lordu sonradan Jedi çırağı olacak olan Obi-Wan Kenobi tarafından Theed Sarayı düellosunda ikiye bölünerek öldürülmüştür.

Kenobi nin padawanı olan Anakin Skywalker, Jax Pavan ile arkadaş olmuş ve ona güvenmiştir. Kendisine Pyronium kristali hediye etmiştir. Jax Jedi payesine Klon Savaşlarının bitmesine üç ay kala yükseltilmiştir.

Klon Savaşları sırasında I-5 bir süreliğine Drongar’daki Cumhuriyet Mobil Cerrahi Biriminde Sullust Den Dhur ve Jedi Çırağı Barriss Offee ile birlikte bulunmuştur. Silinmiş olan hafızasını yapılandırmaya çalışmış,sonunda başarılı olmuş ve Lorn’un son isteğini hatırlamıştır o da oğlunu kollamasıdır. I-Beş Coruscant’a Jax’ı bulmak ve isteği yerine getirmek için geri dönmüştür.

Temizlik Sonrası

Jax Emir 66 dan sağ kurtulmuş ve özel dedektif olarak Karakuyu adı verilen Coruscant’ın yoksul bir bölgesinde yaşamıştır. Jedi cüppesinden vazgeçerek yerine bantha derisi solgun renkli bir yelek,eski gri bri pantolon,siyah çizmeler ve hepsinin üstüne uzun bir pardesü giymekteydi.Saçlarını kestirip kahverengi olan rengini boyayarak siyaha çevirmiş sakalını keserek kılık değiştirmiş böylece Jedi olarak tanınmamayı ummuştur. Wiplash adındaki yeraltı organizasyonu ile politikacıları ve İmparatorun gazabına maruz kalan Jedileri Coruscant’tan kaçırmak için kurulan ‘Yeraltı treni’adlı direniş haraketinin oluşumuna yardım etmiştir.Jax daha sonrasında arkadaşı olan özgürlük savaşçısı Nick Rostu ile karşlılaşmış ve Nick kendisine ustası Even Piell’in ölmeden hemen önce Jax’ın gelişmeye çalışan isyan hareketi için önem taşıyan bilgiler bulunduran protokol droidi ‘Böcek Gözler’i bulmasını istediğini söylemiştir.Jax bu iş için Laranth Tarak,Den Dhur ve I-5YQ ile işbirliği yapacaktır.Araştırmaları sırasında Jax,Nick Rostu’dan kendisini kimsenin bilmediği bir sebepten dolayı Darth Vader’in aradığını öğrenmiştir.Jax ve arkadaşları intikam peşindeki Rokko the Hutt’ın da yardımları ile Böcek Gözler’i Fabrika Bölgesi’nde Prens Xizor’un himayesinde bulurlar.Falleen prens ve fabrika bölgesinin kontrolden çıkmış droidleri ile yapılan amansız mücadelenin ardından Jax ve arkadaşları Darth Vader varmadan o bölgeden kaçarak,Coruscant’ın ev diye adlandırdıkları bölgesine geri dönmüşlerdir.Gezegeni terk etmiş olmaları gerektiği halde,kalarak kurulan yeni düzene karşı savaşmak isteyen Jax’a,gruplarına yeni katılan Nediji’den Kaird ve Haninum Tyk Rhinnan ile birlikte kalarak eşilk etmişlerdir.

Whiplash

Jax ve arkadaşları Coruscant’taki Whiplash hareketinin bir parçası olarak canlıların gezegenden kaçmalarına yardım etmişlerdir.Görevlerinden birisi Zeltron Dejah Duare’nin gezegeni terk etmesine yardım etmekti. Ancak partneri,ünlü Caamasi sanatçı Ves Volette,Dejah’ın yardım isteğinden kısa bir süre sonra öldürülmüştür. Grup Volette’nin katilinin bulunmasına yardımcı olamaya karar vermişlerdir. Soruşturmayı bitirdiklerinde, Dejah’ın gidişini ayarlamışlar ancak uzay alanında Darth Vader tarafından Jax’ı yakalaması için kiralanan ünlü ödül avcısı Auura Sing tarafından saldırıya uğramışlardır.Sing ve Jax düello karşılaşmışlar ancak Jax Sing’i akıllıca bir manevra ile atık havuzuna düşürmüştür ve öldüğüne kanaat etmiştir.Daha sonra ağır yaralı Laranth gruptan ayrılmaya,gezegende kalan Dejah ise gruba katılmaya karar vermiştir.

Birkaç ay sonra, Jax ve Laranth Engizisyoncular tarafından avlanmak istenen Kajin Savaros adındaki bir Güç Kullanıcısını bulmuş ve eğitmeye karar vermişlerdir. Kajin’in öfke sorunları Jax’ın onu eğitmesini zorlaştırmıştır. Romantik yaklaşımları Jax tarafından sürekli reddedilen Dejah, gruba engisizyoncu Probus Tesla ve Darth Vadaer ile işbirliği yaparak ihanet etmiş ve bunun sonucu Kajin’in ve Larant’ın kaçırılması olmuştur.Vader Kajin’in hafızasını silerek kendisini engizisyoncu olarak yetiştirmeyi düşünmüştür.Laranth ise işkence yaptırarak Barriss Offee’nin I-5’e verdiği Bota bitkisi özünün ve Rhinnan’ın çaldığı Sith holocronunun yerini öğrenmeye çalışmıştır.

Jax kurtarma görevi düzenlediğinde, Dejah gruba ihanet edenin kendisi olduğunu açıklamış,sebep olarak ta Gücü kullanabilenlerin yaydığı ancak Jax’ın bir türlü girmesine izin vermediği enerjiye olan bağımlılığını göstermiştir. Vader bota özünü incelemek istemiş ancak bünyesi tarafından emilip kontrol edilemeyen bir güç manifestosuna o da Dejah’ın ölümüne Tesla’nın yaralanmasına neden olmuştur. Vader Kajin ve Jax’ı o sırada öldürmeyi denemiştir. Bu sırada Rhinnan Vader’e saldırıp dikkatinin dağıtmış,bundan yararlanan Kajin ve Jax kaçmayı başarmış ancak bu hareketi Rhinnan’ın hayatına mal olmuştur.

Jax kurtarma görevi düzenlediğinde,Dejah gruba ihanet edenin kendisi olduğunu açıklamış,sebep olarak ta Gücü kullanabilenlerin yaydığı ancak Jax’ın bir türlü girmesine izin vermediği enerjiye olan bağımlılığını göstermiştir.Vader bota özünü incelemek istemiş ancak bünyesi tarafından emilip kontrol edilemeyen bir güç manifestosuna o da Dejah’ın ölümüne Tesla’nın yaralanmasına neden olmuştur. Vader Kajin ve Jax’ı o sırada öldürmeyi denemiştir. Bu sırada Rhinnan Vader’e saldırıp dikkatinin dağıtmış, bundan yararlanan Kajin ve Jax kaçmayı başarmış ancak bu hareketi Rhinnan’ın hayatına mal olmuştur.

Jax, Laranth I-5 ve Kajin Wiplash örgütünün de yardımıyla kaçmışlar,ancak Kajin’in hafızası tamamen silinmiştir. Jax,Kajin’i Shili gezegenine huzurlu bir hayat sürmesi amacıyla göndermiştir. Jax, Coruscant’ta kalarak Whiplash örgütüne yardım etme kararı almış,ve sonrasında Laranth ile birbirlerine olan hisleri konusunda yüzleşmiş ve Laranth bu konuda kaçmasına izin vermemiştir. Güç üzerinden düşüncelerini paylaştıklarında birbirlerini sevdiklerini farketmişler ancak acele etmeme konusunda ortak karar almışlardır. Grubun kaldığı yere döndüklerinde Jax anlık olarak Kozmik Güçle bağlantı yaşamış,ve Kozmik Güc’e bağlantıyı sağlayan bota özü kaybolduğu halde yaşadığı bu durumdan,sadece Güç izin verirse Kozmik güce bağlanılabileceğini anlamaştır. Yaşadığı bu deneyimden Gücün kendisine,yaptığı işin doğru olduğunu bilmesini istediğini hissetmiş ve dikkatini yeni müşterisine yöneltmiştir.

Güçleri ve Yetenekleri

Jax, Güç konusunda yeti sahibiydi ancak Güç ile devamlı bağlantı sorunu vardı.Gücü çoklu boyutlara uzanan renkli şeritler olarak görüyor,bu şekilde etrafındaki şeyleri manipüle edebiliyor,canlıların ‘Aura’larını görebiliyor veya kişisel bağlantıların ağlarını sezebiliyordu.Işık kılıcı ve ışık kırbacı kullanımında yeti sahibiydi.Işık kırbacı konusunda Jedi tapınağında kısa bir eğitim almıştı ancak usta sayılmazdı.Even Piell’den aldığı eğitim sayesinde tüm ışık kılıcı dövüş formları ile ilgili temel bilgisi mevcuttu ancak Makashi de ustaydı.