R2-D2

r2-d2_1_sw-evreni

R2-D2 (Artoo-Detoo) genelde kokpitin arkasındaki bir oyuğa girerek, içinde bulunduğu geminin ve pilotunun uçuş ve savaş kapasitesini artıracak şekilde dizayn edilmiştir. Artoo uçuş performansını gözlemler ve gerekli tanıları koyar,hiper-uzay datasını çıkarır, hafızaya alır ve teknik aksaklıkları haber verir.

Bu 0,96 metre boyundaki droid gövdesi içinde taşıdığı her türlü alet , edevat sayesinde bir mekanik ve bilgisayar uzmanıdır.Cesareti sayesinde sahiplerine ve arkadaşlarına büyük faydalar sağlamıştır.

Artoo ve bir grup astromekanik droid Naboo kraliyet uzay gemisinde çalışıyorlardı. Naboo, Ticaret Federasyonu tarafından istilaya uğrayınca Kraliçe Amidala gemisiyle kaçmaya başlamış ve geminin kalkanları düşman ateşi sonucunda zarar görünce R2-D2 tarafından onarılmıştır. R2 bu tamir esnasında mıknatıslı tekerleklerini kullanarak geminin yüzeyine yapışmış ve görevini başarı ile halletmiş, Amidala tarafından bizzat tebrik ve takdir edilmiştir. Diğer tamiratların yapılabilmesi için Tatooine inen geminin teknik şemalarını hafızasına alan R2 Qui-Gon ve Padme Naberrie ile Mos Espa’ya gitti ve geminin eksik parçalarını aradı. Mos Espa’da bir çöl fırtınasına yakalanmamak için girdikleri kulübede yıllarca sürecek bir dostluğun ilk adımını atmış ve C-3PO ile karşılaşmıştır. Artoo daha sonra Amidala ile Naboo’ya döndü ve Anakin Skywalker’a uzay gemisinde yardımcı droidlik yaptı.

r2-d2_2_sw-evreni

Artoo bundan sonra da Amidala’nın yanında hizmet vermeye devam etti, tek farkla Amidala artık Kraliçe değil senatördü. R2 alıcıları sayesinde onun koruyuculuğunu da yaptı. Bu alıcılar sadece Kouhun saldırısında başarısızlığa uğradı ama Jediler güçteki değişikliği hissederek Amidalayı ölümden kurtardılar.

Jedilerin soruşturmaları esnasında Amidala Nabooyu terk etti ve R2, Anakin ile Tatooine’ye gittiler. Böylece R2 ve C-3PO tekrar bir araya geldiler.

Bir süre sonra hep beraber Geonosis’e gittiler.R2 ve C-3PO, Amidala ile Anakini tehlikelerle dolu droid fabrikasına giderlerken onları takip ettiler. R2 burada Amidalayı erimiş metalden, yer çekimine karşı koyan roketleri ile uçup bilgisayar sistemine girerek kurtardı. Bir süre sonra bu fabrikada kafası bir savaş droidinin vücuduna monte edilen C-3PO yu kurtardı.

Yıllar sonra R2 ve C-3PO Alderaan sarayına hizmet etmeye başladılar.Asilerin gemileri imparatorluk destroyeri tarafından saldırıya uğrayınca Leia Organa Ölüm Yıldızı’nın teknik bilgilerini R2 nun hafızasına sakladı ve Obi-Wan’ı bulmasını söyledi. R2 ve C-3PO bir pod ile kaçtılar ve Tatooine indiler.Burada Jawalar tarafından kaçırılıp Owen Lars ve Luke Skywalker’a satıldılar. Görevinin bilincinde olan R2-D2 Obi-Wan ı bulmak için bir gece vakti kaçıp gitti.

Ertesi gün Luke ve C-3PO hem Artoo hem de Obi-Wan’ı buldular. Bu Yavin savaşı ile sona erecek bir olan olaylar zincirinin başlangıcıydı.R2 ve C-3PO Luke’a Prenses Leiayı devasa Ölüm Yıldızı’ndan kurtarmasına bilgisayar sistemine girerek yardımcı oldular.

R2 ve Leia Asilerin üssüne geri dönünce uzmanlar Ölüm Yıldızı’nın planlarında çok ufak bir kusur buldular. Ufak bir egzoz borusu sayesinde ana reaktörü patlatabileceklerdi. Savaş başladı ve Luke Skywalker bir X-Wing kullanıyor, R2 da daha önce babasına yaptığı gibi ona da yardımcı pilotluk yapıyordu. R2 savaş sırasında bazı hasarlar alsa da Luke Ölüm Yıldızı’nı patlatmayı başardı. Bu başarıdan sonra Artoo kutlamalar için temizlenip tamir edildi. R2 ve C-3PO sürekli tartışmalarına rağmen asi ittifakının önemli birer kahramanı olmuşlardır. Hoth gezegenindeki Asi üssü tahliye edilirken R2 ve 3PO tekrar ayrıldılar. Artoo Luke ile Dagobah’a gitti ve orada Yoda’nın yanında çiftçi bir çocuğun Jedi Şövalyesi gelişiminin şahidi oldu.

Luke’un arkadaşları Cloud City de tuzağa düşünce R2 genç Jedi’a eşlik etti ve parçalarına ayrılmış eski dostu C-3PO’nun montajını yaptı.Jabba The Hutt’ın elinden Han Soloyu kurtarma görevi verilen R2 ve C-3PO görev yerine varınca R2 bir anda kendisini Jabba’nın Mavnasında içki dağıtan bir garson olarak buldu. Luke arkadaşlarını kurtarmak için gelince R2 içinde sakladığı ışın kılıcını Luke’a verip herkesin kurtulmasını sağladı.

Kısa bir süre sonra R2 imparatorluğun kalkan jeneratörünün bozulmasına yardım etmek için Endor’a gitti.Burada güvenlik kilidini açmak isterken bir fırtına birliği askeri tarafından vuruldu ama asiler kapıyı açarak jeneratörü patlattılar. İkinci Death Star’ın yok oluşuna şahit olması için R2 da tamir edildi.