Cüce Örümcek Droid

Cumhuriyet’in son yıllarında Jedi Düzeni savunma amaçlı birleşik bir askeri güce ihtiyaç duyulmamasını sağlamıştı. Ancak çeşitli özel gruplar, kontrol ettikleri bölgelerde kendi özel silahlı güçlerini bulundurmayı sürdürdüler. Bu kudretli ticari gruplar, en güçlü ve en etkili silahlara sahip olabilecek zenginlikteydiler.

DSD1
DSD1

Herhangi bir özel ordunun istenilenden fazla güçlü haline gelemsini önlemeye yönelik yasalara rağmen, devasa şirketler büyük silahlı droid güçleri oluşturmayı başardılar. Yine de bu orduların hiç biri tek başına Cumhuriyet’e ciddi bir tehlike oluşturacak kapasitede değildi. Ancak Ayrılıkçı hereketini destekleyenler ellerindeki bu güçleri birleştirerek korkutucu boyutlarda, kudretli bir askeri varlık meydana getirdiler.

Ticaret Birliği’nin bu ittifaka kattığı silahlardan biri de cüce örümcek droidleriydi. Yaklaşık bir insan boyunda olan bu dört bacaklı, kubbeli mekanik örümceğimsi droidin gövdesinin ortasına yerleştirilmiş güçlü bir lazer topu vardı. Cüce örümcek droidler özellikle savunma amaçlı olarak geliştirilmişlerdi.