C-3PO

C-3PO
C-3PO

Pimpirikli ve telaşe müdürü olan protokol droidi C-3PO Tatooine’de genç Anakin Skywalker tarafından annesine yardımcı olması için sınırlı imkanlar ile mükemmel bir şekilde yapılmıştır. Dış zırhının eksikliği, eksik parçaları ve telleri gözüktüğü yani “çıplak olduğu” için biraz mahçup olarak yaşamak zorundaydı.

R2 ile ilk karşılaşmaları Anakin’in Padme ile kurduğu arkadaşlık sayesinde olmuştur. Bu yeni ikili Anakin’in podunu yarış için beraber hazırladılar. 3PO ya göre daha tecrübeli olan R2-D2 ona uzay yolculuklarının rizikoları hakkında bilgi vermiş ve 3PO dan bu “korkunç” uzay gemilerine daha önce hiç binmediği cevabını almıştır.

Hem özgürlüğünü hem de bir zafer kazandığı pod yarışı Anakin’in hayatında kilometre taşıdır. Yarış sonrasında C-3PO yu annesi ile bırakan Anakin, R2 ve Padme ile Tatooine’i terk etti.

Yıllar sonra Clieqq Lars isimli bir çiftçi Shmi Skywalker’a aşık oldu ve onu azat ettirdi. Bunun üzerine Shmi Droidi yanına alarak Clieqq’in çiftliğine taşındı, böylece 3PO çiftlikte çalışan bir droid oldu. Shmi oğlunun icadına özel bir ilgi gösteriyordu. Onu Tatooine’in kumlarının aşındırıcılığından korumak için renksiz bir zırh ile kapladı, bu olay C-3PO ya bir tamamlanmış görünümü verdi.

c-3po_ciplak_sw-evreni

Tusken Akıncıları tarafından kaçırılan Shmi yi aramaya gelen Anakin bir süre sonra annesinin cansız vücudu ile döndü, sessiz bir cenaze töreninden sonra Anakin ve Padme Obi-Wan Kenobi’yi kurtarmak için C-3PO yu yanlarına aldılar böylece droid ilk defa bir uzay gemisine binmiş oldu.

R2 ile tekrar buluşan C-3PO Genoosian’da Anakin ve Padmeyi takip etti. İki Droid bu takip esnasında ayrılıkçılar için droid hazırlayan bir fabrikaya geldiler. Bu fabrikada bir makine tarafından yakalanan C3PO nun kafası gövdesinden ayrıldı ve başı bir droidin vücuduna , bir droidin başı da kendi vücuduna monte edildi.

Onu yine bu zor durumdan R2 kurtardı ve C3PO nun başını çekip çıkartarak orijinal vücuduna monte etti.

Yıllar sonra 3PO ve R2 Asi birliklerine katıldılar. İmparatorluk askerleri tarafından saldırıya uğrayan Leia Organa’nın gemisinden , hafızasında çok önemli bilgiler barındıran R2 ve bundan haberi olmayan 3PO kaçarak Tatooine vardılar. Burada Jawalar tarafından tutsak edilen ikili, çiftçi Owen Lars ve yeğeni Luke Skywalker’a satıldılar.

Hoth gezegeninin boşaltılması esnasında tekrar ayrılan ikiliden 3PO Leia ve Han Solo ile Milennium Falcona binerek yola çıktılar. Bespin Sisteminde mola verdikleri sırada bir fırtına birliği askeri tarafından vurulan 3PO parçalarına ayrıldı. Bu aslında bir İmparatorluk tuzağı olduğunun da habercisiydi. Chewbacca C-3PO yu birleştirmeye çalıştıysa da R2 gelene kadar bunu beceremedi.

Han Soloyu kurtarmak için Jabba The Hutt’ın yanına giden C-3PO gelişen olaylar sonucunda kendisini Jabba’nın tercümanı olarak buldu.

Asi güçlerinin İmparatorluğun kalkan jeneratörünü yok etmesine de yardım eden altın renkli droid C3-PO ya Ewoklar tanrı zannederek tapınmaya başladılar. Yaptığı konuşmalar ve savaş hakkında verdiği önemli bilgiler sayesinde Ewokların asiler ile müttefik olmasını sağlayan C-3PO Endor savaşının kazanılmasında önemli bir rol oynamıştır.