Alderaan

Bir Alderaan Manzarası.

“Galaksi, Alderaan’ı” güzellik gezegeni “olarak biliyor. Doğa, şiir, felsefe, sanat, couture, mutfak herşeyi özgürce paylaşıyoruz.”

-Bail Organa

Core Worlds’de bulunan Alderaan, dağlarla kaplı karasal bir gezegendir. Galaktik Cumhuriyet’in yıllar geçtikçe, Kraliçe Breha Organa tarafından yönetildi ve Galaktik Senato’da kocası Senatör Bail Organa tarafından temsil edildi.

Sheev Palpatine’nle  Galaktik İmparatorluğunun yükselişini takiben Alderaan, Eski Cumhuriyet’in değerlerini yeniden ortyaya çıkarmaya çalışan bir hareket olan İsyancı İttifakının kurulmasında önemli bir rol oynamıştır. Büyük Moff Wilhuff Tarkin, İttifakla olan bağları nedeniyle İmparatorluğun geliştirdiği bir ay boyutundaki savaş istasyonu olan Ölüm Yıldızı’nın süper gücünü test etmeye karar verdiğinde yok oldu. Bu felâket olayında kurtulan Prenses Leia Organa, (Bail ve Breha Organa’nın kızı) Alderaan’ın kraliyet evinin mirasçısı haline geldi.

“Bir gün Alderaan’a benimle geleceksin ve kendin için ne kadar harika olduğunu göreceksin, benim dünyam hakkında alaycı olabilsen bile.”

-Nash Windrider, Thane Kyrell’e

Uzaydan, Alderaan gezegeni beyaz bir bulut ağında sarılı mavi-yeşil bir orb gibi görünüyordu. Yüzeyi çok geniş göllere ve yeşil çayır tepeleri yamacıyla, karla kaplı dağlara sahipti. Alderaan, galakside “güzellik gezegeni” olarak biliniyordu. Alderaan’ın ünlü doğal yerleri Cloud Shape Falls ve Isatabith yağmur ormanlarıydı. Özellikle Toniray ve zümrüt şarabının üretilmesine izin verilen Alderaan’da çeşitli  üzüm asmalarına sahiptir. Yerel habitatı, Aldera’nın kurt kedisi ve beyaz kanatlı bir kuş türü içerir. Alderaan’daki şehirler çevrenin doğal güzelliklerine saygılı bir şekilde tasarlanmıştı. Örneğin, kraliyet ailesinin sarayı ve çevresi, karla kaplı tepelere benziyordu. Alderaian mimarisi, Lothal ve Garel gezegenleri gibi Outer Rim Toprakları’nın madencilik ekonomisinin mimarisine ilham veren beyaz synthstone’u kullandı.

Eski  Cumhuriyet:

Alderaan’ın barış dünyası, galaksinin çoğunu yöneten demokratik birlik olan Galaktik Cumhuriyet’in en eski üyelerindendi. Naboo’nun Ticaret Federasyonu tarafından işgali anında, Galaktik Senato’da Senatör Bail Antilles tarafından temsil edildi. O yıl, o zamanki Başbakan olan Finis Valorum görevden alınmış ve seçimde Antilos seçilmiştir. Bununla birlikte Alderaanlı senatör, Naboo’nun egemen sistemini temsil eden Senatör Sheev Palpatine tarafından yenildi.

Klon Savaşları:

On yıl sonra, Alderaan Senato’da gezegenin hükümdarı Kraliçe Breha Organa’nın prens partisi Viceroy Bail Organa tarafından temsil edildi. O dönemde, Cumhuriyet, Count Dooku’nun önderlik ettiği Bağımsız Sistemler Konfederasyonu’nun varlığı nedeniyle galaksiyi savaşın eşiğine kadar iterek ayrılıkçı bir krizle karşı karşıya kaldı. Alderaan, Organa aracılığıyla, Ayrılıkçı kriz sırasında Cumhuriyet’in istikrarı ile ilgilenen ve daha sonra Palpatine’in artan yürütme otoritesini sınırlamaya çalışan Şansölye Palpatine’in Loyalist Komitesi üyesiydi. O yıl, Ayrıcılıklar ile savaşmak için Senato tarafından tahsis edilecek olan Kamino gezegeni üzerinde bir klon ordusu keşfedildi. Cumhuriyet’i yaklaşmakta olan tehditlerden kurtarmak için Yüksek Şansölye’ye Acil Güçler verildi, bu karar Alderaan’ın ve onun temsilcisinin pasifist değerlerine aykırı olduğu ve sonuçta Klon Savaşlarının patlak vermesine yol açtı. Klon Savaşları sırasında Alderaan, savaş mültecilerine yardım konulu bir konferansa ev sahipliği yaptı. Padmé Amidala ( Naboo senatörü), konferansta Amidala’nın cezaevine gönderdiği Hutt suçlusu Ziro’nun intikam almak için ödül avcısı Aurra Sing’i kiraladı ve Sing’i kullanarak Amidala’ya intikamı için  suikast düzenlendi ve Amidala Jedi Çırağı  Ashoka sayesinde o suikast’ten yaralı biçimde kurtuldu. Kadavo Muharebesi zamanında, Tatooine’i ziyaret eden iki Alderaanlı turist, araba kazasında öldü. Zygerian Haberleri, iki kişinin kazaya neden olan Mos Eisley’in kantininde zehirlendiğini ima etti.

Galaktik İmparatorluk:

Klon Savaşları sona erdiğinde Şansölye Palpatine gerçek renklerini ortaya koydu ve Galaktik İmparatorluğu kurarak Cumhuriyet’i kaldırdı. Bununla birlikte, bu yeni rejime karşı az sayıdaki sistem isyan etti. Cumhuriyet’i Geri Yükleme İttifakı  Bail Organa ve eski Galaktik Senato meslektaşı Senatör Mon Mothma of Chandrila tarafından kuruldu. Bu süre zarfında, Alderaan İttifak’ın ana gezegeni haline geldi. Bail ve Breha Organa’nın evlatlık kızı olan Prenses Leia Organa, İmparatorluk Senatosu’ndaki Alderaan’ın  prensesi ve temsilcisi, bazı İmparatorluk sistemlerinde İsyan’a yandaş bulmak için bir İmparatorluk senatörü olarak diplomatik dokunulmazlığını kullanmaya başladı.

Yok Edilmesi :

“Konumumuz doğru, ancak … Alderaan yok! “

-Han Solo

Prenses Leia, Yavin Muharebesinden kısa bir süre önce, İmparatorluk tarafından inşa edilmiş gizli bir savaş istasyonu olan Ölüm Yıldızı ile İttifak’ın mücadelesine katılan eski Jedi Üstadı Obi-Wan Kenobi görevde iken, İmparatorluk Donanması tarafından yakalandı. Leia,  İmparatorluk süper silahı olan Ölüm Yıldızı için planlar almış ve onu astromech droid R2-D2’ye gizlemişti. Organa, imparatorun ikinci komutanı olan Sith Lord Darth Vader tarafından esir alındı ve Ölüm Yıldızı’nın komutanı olan Grand Moff Wilhuff Tarkin’in önüne getirildi. İmparatorluk prensesi kendi gezegenin yok edilmesine tanık etmeye zorlandı. Tarkin’in bu İmparatorluğa karşı sistemler arasında korku uyandırmayı umdukları bir hamleydi. Gezegenin yok oluşu ardında arkasında bir asteroid alan bıraktı. Yavin Muharebesinden hemen sonra, Leia Organa, Birinci Ölüm Yıldızı’nın yok edilmesinin ardından İmparatorluğun Alderaan’ın imha edilmesinden kurtulan Alderaanlı insanları kurtarma görevi başlattı. İmparatorluğun başkenti olan Coruscant’ta,  Alderaan’ın yok oluşunu, “Felaket” olarak adlandırdıklarından ölenler için nöbet tutmaya başladı. Bununla birlikte, İmparatorluğun Alderaan’ın yıkımındaki rolü hakkında bilgi elde eden halktan bi kısım isyan etti ama isyanlar direk kaba kuvvetle bastırıldı. Yavin Muharebesinin ardından Vader, İmparator’a direnmeye çalışan sistemlere hatırlatıcı olarak tekrardam hizmet etmek üzere Alderaan kalıntılarını ele geçirdi ve o sistemlere tek tek gösterdi.