Ahch-To

Ahch-To

Ona ne olduğunu biliyor musun? “

“Çok sayıda söylenti var Hikayeler ve Onu en çok tanıyan insanlar Onun ilk Jedi tapınağını aramaya başladığını düşünüyor.”

-Finn ve Han Solo, Luke Skywalker’ın nerede olduğu hakkında konuşurlarken.

Ahch-To, çoğunlukla su ile kaplı, yeşil ağaçlarla örtülü sayısız kayalık ve adalı bir gezegendir. Galaktik İç Savaş’tan otuz yıl sonra, Jedi Ustası Luke Skywalker’ın evi oldu. Yeni kuşak Jediları , Kylo Ren tarafından öldürüldükten sonra ilk Jedi Tapınağı’nı ararken sürgüne gitti. Sürgün esnasında Skywalker Ahch-To’nun sayısız adasını araştırdı. Direniş, Skywalker’ın bulunduğu yeri açığa çıkartmak için iki harita parçasını bir araya getirdikten sonra Rey,  R2-D2 ve Chewbacca eşliğinde Ahch-To’ya gitti. Uzaydan Ahch-To, derin mavi okyanuslardan başka hiçbir şeyin olmadığı bir dünya gibi görünüyordu. Ancak, okyanusların yüzeyinde kayalık adaları, kuşların toplanacağı yeşil ağaçlar ve otlarla kaplıydı. İlk Jedi Tapınağı böyle bir adada yapılmıştır. İlk Düzen ve Direniş arasındaki çatışma sırasında, ilk Jedi Tapınağı’nın yerini tuttuğu varsayılan ada Tapınağın kalıntılarla kaplıydı.

“Harita tamamlandı!”

“Luke …”

-C-3PO ve Leia Organa

Jedi Purge ve İmparatorluğun Devri öncesinde Jedi araştırmacıları, Jedi’ların ilk tapınağının kurulduğu yer olarak Ahth-To’yu, Tython, Coruscant, Jedha ve Ossus gibi diğer aday  dünyaların listesine konuldu . Buna rağmen, ilk Jedi Tapınağı’nın yeri Galaktik İç Savaş’ın sonuna  gelindiği zaman bile bir sırdı. Jedi Ustası Luke Skywalker Jedi Düzeni’ni yeniden inşa etmeye çalıştıktan sonra  Ben, Kuvvetin karanlık yüzüne döndü ve Ren Şövalyelerinin efendisi Kylo Ren oldu. Kederinde Skywalker kayboldu ve ilk Jedi Tapınağı’nı aramaya başladı. Ahch-To’ye, taş kalıntıları olan bir adada yaşayan kendine bağlı bir sürgüne girdi. Skywalker kayboldu ve ilk Jedi Tapınağı’nı aramaya başladı. Ahch-To’ye, Tapınağın bazı taş kalıntıları olan bir adada yaşayamaya başladı. Direniş, İlk Düzen’e karşı savaşa başladığında, Skywalker’in kız kardeşi General Leia Organa kardeşini bulmayı ve karanlık tarafla mücadeleye geri döndürmeyi umdu. Komutan Poe Dameron’u Jakku’ya gönderdi ve orada, Lor Sa Tekka’nın tuttuğu Ahch-To’nun haritasının yarısını aldı. Daha sonra, Direniş’e haritanın yarısı verildikten sonra, Skywalker’ın sürgününden bu yana düşük güç modunda olan Skywalker’ın astromech droid R2-D2, tam gücüne döndü ve geri kalanı Ahch-To Haritasını Direniş’e verdi. R2, bilmeden, yıllarca veri bankasında haritaya sahipti ve Galaktik İç Savaş sırasında Ölüm Yıldızı’nda Galaktik İmparatorluğun veri ağında bulmuştu. Force’e duyarlı genç bir çöp toplayıcısı olan Rey, haritayı aldı ve Lightsaber’ı Luke’a vermek için Ahch-To’ya gitti.