Cumhuriyet Gunship

Cumhuriyet’in yeni Alçak İrtifa Hücum Gemisi/piyade hava araçları Geonosis Savaşı’nda çok önemli bir rol oynadılar.cumhuriyet-gunship_swe

Bu taktik nakliye araçları ve onların AT-TE gibi araçları savaş alanına taşımak için özel olarak dizayn edilmiş türevleri, çok alçak irtifalarda yer şekillerinden ve araziden faydalanarak yüksek bir hızla uçup yıldız savaşçılarından ve diğer hava savunma sistemlerinden sakınma da oldukça başarılıydılar. Fakat bu Gunship’ler sadece etkili bir nakliye gemisi değil, aynı zamanda çok iyi donatılmış birer yakın hava desteği platform uydular.

En güçlü silahları gövde üzerinde yer alan iki adet uzun namlulu füze lançeriydi. Bunlar yavaş ya da sabit hedeflere karşı çeşitli tipte füze ve roketler taşıyabiliyorlardı. kanatlar ve gövdenin yanlarındaki ikisi uzaktan kumandalı, ikisi manuel kontrollü dört küresel lazer tareti ölü bölgeler bırakmaksızın savunma fırsatı potansiyeli sağlarken burun ve kuyruktaki toplam üç hafif lazer topu da taşınan 30 klon asker ve 4 speeder bike aracı terkedişleri esnasındaki hassas saniyelerde onlara koruma ateşi dsağlıyordu.Gemi kanatları altında ayrıca 8 adet de kısa menzilli havadan havaya füze taşımaktaydı.

Mürettebatı 1 pilot, 1 yardımcı pilot/silah operatörü ve 2 taret topçusundan oluşan Gunship 17.4 metre uzunluğa ve 17 metre kanat açıklığına sahipti. Alçak irtifada saatte 620 km hız yapabilir ve 8 saat havada kalmasına yetecek kadar yakıt taşıyabilirdi.