Proton Torpidosu

proton-torpidosu-sw-evreniİttifakın X-wing ve Y-wing yıldızsavaşçıları gibi küçük savaş gemileri genellikle proton torpidoları atabilen büyük füze lançerleri ile desteklenmiş lazer silahları ile donatılmıştır.

Torpidolar tahrip edici patlama gücüne sahiptir ve standart lazer toplarından çok daha uzun menzillere ateşlenebilirler. Ölüm Yıldızı’na Asi saldırısı devam ederken, Ölüm Yıldızı’nın tek savunmasız noktası olan termal egzoz çıkışında yüksek hızlı proton torpidolarının kullanılması gerekiyordu. Çünkü egzoz çıkışı ışın kalkanı ile korunuyordu ve standart lazer silahları etkisiz kalabilirdi.

Proton torpidosu savaş sırasında genellikle yedekte tutulan bir silahtır.Sınırlı uzayda küçük savaş gemisi sınırlı sayıda cephane taşır ve İttifak güçleri bu pahalı cephanenin boş yere harcanmaması konusunda oldukça dikkatli davranır. Bir çift torpidonun açığa çıkardığı yıkıcı patlama gücü, bir yıldız savaşçısının lazer silahlarının birlikte çalışması ile açığa çıkan patlama gücünden çok daha büyüktür. Bu yüzden oldukça güçlü olsalar bile idareli kullanılmaları gerekir.

Bir proton torpidosunun merkezinde genellikle Nergon-14 patlayıcısı ile tetiklenen proton dağılım başlığı vardır. Konik torpido başlığı, bir çarpışma veya torpidoların hemen yakınındaki lazer topunun isabet alması sonucu oluşabilecek beklenmedik infilakları önlemek amacıyla bir güç alanı ile kaplanmıştır. Yıldız gemisi saldırılarına karşı, hem İmparatorluk hem de İttifak güçleri gemilerinin sırt kısmında benzer proton torpido ateşleyicileri bulunmaktadır.