Jawa Blaster

jawa-blaster-sw-evreni

Jawa’lar kurtarılabilecek makineler bulmak umuduyla Tatooine çöllerini baştan aşağı dolaşan bir hurdacı ırktır. Droidleri etkisiz hale getirmek için özel dizaynlı silahlar kullanırlar.

Bel kemerlerine takılı olan güç kaynaklarına bağlı bu küçük tüfek, droidi saran mavi dumanlı bir elektrik enerjisi yayar. Bu enerji doğrudan droidin gövdesi üzerinden geçerken, robot da pasif hale getirilir.Böylece açgözlü hurda tüccarları droidleri toplarlar.

Standart bir Jawa blasterı yoktur, ancak blasterlar çoğunlukla benzer parçalardan oluşturulmuştur. Jawa blasterı ilk önce lazer sistemi sökülmüş standart bir blaster tüfeği olarak kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra geliştirilmiş bir droid yakalama topu ve son olarak da bir yıldız gemisi enkazından alındığı tahmin edilen iyon birikim hızlandırıcısı monte edilmiştir.

Jawa blasterlar güvenilmezlikleri ile ün salmışlardır ve çok kısa menzillidirler, bu yüzden Jawalar kurbanları olan droidleri yakalayabilmek için onlara sessizce yaklaşmak zorunda kalırlar.

İmparatorluk güçleri, droid hedeflerini kolayca saf dışı bırakmak amacıyla Jawa blasterının bir benzeri olan, modern ve gelişmiş DEMP silahını kullanırlar.