Yuuzhan Vong istilası: Coruscant Savaşı

yuuzhan-vong-istilasi_coruscant-sw-evreni

Yavin’den 27 yıl sonra

Coruscant’ın Düşüşü olarak da bilinen olay Yuuzan Vong’un Yeni Cumhuryet’in başkenti Coruscant’ı ele geçirdiği savaştır.

OboRin Kuyrukluyıldızından saldıran Yuuzhan Vong önceki savaşlarda ele geçirdikleri esirleri taşıdıkları mülteci gemilerini kalkan olarak kullandılar. Birinci Filoyu yöneten Amiral Kre’feyö İkinci Filoyu yöneten Garm Bel Iblis ve Üçüncü Filo’nun başındai Wedge Antilles ve Luke Skywalker saldırıyı durdurmakta başarısız oldular çünkü Vong filosu çok sayıda gemiden oluşmaktaydı.

Vong kumanda ettikleri mülteci gemilerini kasten Coruscant’ın koruyucu kalkanına düşürüp onları zayıflatmaya çalışıyordu. Bu taktik işe yaradı ve tüm kalkan düştü. Yörüngesel savunma platformları gelen Vong gemilerini durduramıyordu. Savaş esnasında Luke Skywalker ve Eclipse üssünden diğer Jedi’lar savaşı koordine eden Yammosk’lardan dördünü yok etmeyi başardılar.
Bu arada Han Solo ve Leia Binyıl Şahini’nde Eyalet Bakanı Borsk Fey’lya’yı kurtarmaya çalışıyorlardı fakat emirleri Luke ile Mara Jade Skywalker’ı kurtarmaktı. İkinci atakta gezegen binlerce Yorik-trema indirme gemisi Tsik-Seruö Yorik-Vec ve Coralskipper gemilerinin saldırısı altında Rakamat ve Fire Breather araçları ve Yuuzhang Vong lejyonları ile Chazrach destek askerleri gezegene inmişti. Iblis çaresizlikten Vong ilerleyişini durdurmak için mülteci gemilerine ateş etmeye başlayınca Amiral Sovv e Kre’fey’den büyük tepki aldı. Coruscant’ta bulunan mayın tarlaları da Vong ilerleyişini durdurmadı.

İmparatorluk Sarayında Tsaong Lah’ın yardımcısı Romm Zqar Borks Fey’lya’yı teslım olmaya ıkna etmeye calışıyordu. Karşı çıkınca onu öldrüdüler. Ama ölmeden önce Eyalet bakanı saraya kalp atışları durunca patlayacak bir bomba yerleştirmişti. Sonuç olarak bakan, 25000 Yuuzhan Vong savaşçısı, sarayın bir kısmı, veri tabanları, çevredeki bir çok bina ve bir kaç Yuuzhan Vong aracı yok oldu. Fey’lya değerli bilgilerin Vong’lara geçmesini engellemek için özellikle veri tabanlarını yok etmişti.

Savaş bir kaç gün iki tarafın da ağır kayıpları ile sürdü. Chazrchlar savaşın büyük kısmını Coruscant’ın alt seviyelerinde gerçekleştiriyordu. Bir çok kişi gezegenden kaçmış kalanlar da daha alt seviyelere gitmeye zorlanmıştı. Senatörler ölüm korkusu ile kendi filolarıyla gezegenlerine kaçtılar. Cumhuriyet ordusu büyük hasar gördü. Son saldırı olarak Vong gezegene yeşil alg formunda bir botoksin pompaladı. Savaş sonunda Yuuzhan Vong gezegeni ele geçirip yüzeyini yeniden düzenledi ve adını Yuuzhan’tar koydu.

Tam kayıplar bilinmese de Yüksek Lord Shimrra Coruscant savaş planında galaksiyi işgal etmeye çalışan Yuuzhan Vong ırkının üçte birinin yok olduğu yorumunu yaptı.