Yavin Savaşı

yavin-savasi-sw-evreni

Savaş, Binyıl Şahini’nin mürettebatı, ve yolcuları Prenses Leia’yı Ölüm Yıldızı’ndan dev uzay istasyonunun planlarıyla birlikte başarıyla kaçırdıktan sonra organize edildi. Fakat, Leia’nın şüphelenmiş olduğu gibi, imparatorluk onların kaçmasına, sadece onları izleyip Yavin 4’de ki Ana Asi Üssü’nün yerini öğrenmek için izin vermişti.

Planları incelerken, Asiler, Ölüm Yıldızı’nın ana reaktöre açılan ufak bir havalandırma çıkışının olduğunu ve istasyonu yok etmek için buradan bir füze sokulabileceğini öğrendiler. Fakat bu havalandırma çıkışı sadece iki metre genişlikteydi ve ağır turbolazer topları tarafından korunuyordu. Dolayısıyla, havalandırmaya manuel pilotla, ve navigasyon sistemlerinin yardımı olmadan girip, içerice füzeyi bırakmak gerekiyordu. Üstüne üstlük, istasyon, sadece proton torpidolarının kullanabileceği şekilde zırhlandırılmıştı. Bu sebeple, istasyonun bu havalandırma deliğinden yararlanmak neredeyse imkansızdı.

Ölüm Yıldızı kısa zaman içinde Yavin semalarına geldi ve Asi üssünü yok etmek için dev lazer topunu hazırladı. Aşağı yukarı otuz parça X ve Y kanatlardan oluşan, içlerinde Kızıl 5 adıyla Luke Skywalker’in de bulunduğu bir filo, dev uzay istasyonuna saldırdı. Ölüm Yıldızı, kendi silahlarıyla asi uçaklarına karşı koymaya çalıştı, fakat istasyonun ağır lazer topları sadece büyük gemilere saldırmak için tasarlanmıştı, ve küçük uçaklarla baş edemiyordu. İstasyonun kumandanı Yüce Moff Tarkin, bu saldırıyı “nafile bir çaba” olarak değerlendirdi ve TIE savaşçılarını göndermeyi reddetti. Saldırının ciddiyetinin farkına varan Darth Vader, kendi özel TIE savaşçılarına, asi gemilerine saldırmalarını emretti.

Savaş sırasında asi tarafının kayıpları %90 gibi ağır bir durumdaydı. Asi gemileri, Vader’ın TIE savaşçıları ve istasyonun savunması tarafından kırılıyorlardı. İlk bombalama başarısız olunca, geriye kalan üç X-Kanat ve bir Y-Kanat, ikinci deneme için tekrar saldırıya geçtiler ama Darth Vader kendi gemisiyle, hepsini birer birer avladı. Asiler için ümit yokmuş gibi gözüküyordu. Fakat Obi-Wan Kenobi’nin ruhu ve Güç tarafından yönlendirilen Luke Skywalker oradaydı, Luke gemisinin hedef bilgisayarını, kapatmıştı ve neredeyse imkansız gibi görünen bu atışı yapmaya uğraşıyordu.

Bu son kalan pilot da Güç’ün yoğun olduğunu fark eden Vader, onu yok etmek için üzerine kilitlendi. Fakat son anda Binyıl Şahini ile Luke’un yardımına koşan Han Solo ve Chewbacca, Vader’ın üstüne ateş açarak onun kontrolünü kaybedip geri çekilmesini sağladılar. Güç tarafından yönlendirilen Luke, atışını yaptı ve torpidoları tam isabetle havalandırma deliğinden girerek, dev uzay istasyonu Yavin 4’ü yok etmeden önce, Ölüm Yıldızı’nı havaya uçurdu. Yüce Moff Tarkin ve imparatorluğun en iyi personeli bu patlama sırasında öldüler. Asi İttifakı görülmeye değer bir zafer kazandı.

Maximillian Veers, General Tagge ve General Bast’ın da içinde bulunduğu bir kaç kişi daha önceden Yüce Moff Tarkin’i asi saldırısına karşı uyarmış olup, patlamadan sağ kurtulanlar arasındaydılar.

Bu savaştan sonra Asi ittifakı, İmparatorluğun karşısında durabilen resmi bir kurum olarak meşruiyet kazandı. Yavin Savaşı’ndan birkaç ay sonra İmparatorluk, Yavin 4’deki asilerin çekirdek grubunu yok edebilmek için küçük saldırılar yaptı. Bu saldırılar ufak TIE savaşçıları grupları halinde Yavin sisteminin yakınında bulunan bir imparatorluk üssünden yönetiliyordu ve aslında ufak keşif uçuşlarından başka bir değer taşımamaktaydı. Fakat Asi İttifakı yinede Hoth gezegeninde konumlandırılmış imparatorluk donanmasından kaçabilmek için Yavin 4’ü terk etmek zorundaydı. İmparatorluk tarafından gönderilen çok sayıda donanma, asker, ve gezegen ablukasından oluşan son saldırı, asilere çok büyük bir darbe vurdu. TIE savaşçıları ve AT-ST’ler asileri dümdüz ettiler. Yavin’in korunmasından sorumlu savaş dehası General Dodonna kaçmayı başaramadı ve imparatorluk güçleri tarafından rehin alındı.

Kalan asi donanmasını yok etmek için, imparatorluğun yeni gemisi Cellat görevlendirildi. Tam bu sırada Amiral Griff’in asi ordusu yetişerek Cellat’a saldırdı ve içerideki mürettebat tekrar toparlanana kadar son asi uçağı da hiperuzaya atlamıştı. Yavin savaşından sadece üç tane asi pilotu sağ kurtuldu. Bunlar Luke Skywalker, Wedge Antilles, ve bilinmeyen bir Y-Kanat pilotuydu. (Muhtemelen Keyan Farlander veya Horton Salm)