Telos Savaşı

Tarih: Yavin’den 3951 yıl önce

Telos savaşının başlaması sorunu, Nihilus’un Güç açlığını doyurabilmek için galaksideki bütün yaşamı tüketmesini engellemek isteyen Kreia tarafından çözüldü. General Vaklu ve Binbaşı Tobin Onderon savaşından sağ olarak kurtulmuşlardı-Kreia onlarla buluşup Telosta Atris’e ait gizli bir akademi olduğu ve orda saklanan jediler olduğunu söyledi. Gerçekte ise Akademide Atris dışında kimse yoktu.

Kreia’nın planı mükemmel bir şekilde işledi. Onderon’u acele bir şekilde terk etti. Tobin bu bilgiyi Nihilus’a yetiştirdi. Sith Lordu, komutasındaki filoyu Carth Onasi’nin ana gezegenine doğru harekete geçirdi, sağ kalan jedi ın yerini bilmek istiyordu. Telos güvenlik kuvvetleri teğmeni Dol Grenn yardıma gelene kadar Citadel istayonun istila edilmesini önlemeye çalışıyordu.

Dantooine ve Onderon ilk yardım gönderen sistemler oldu. Cumhuriyetin politik olarak en kötü günlerinde Sürgün Jedi bu durumu normalleştirdi.Daha sonra Sürgün karanlığa düşmüş olan Atris ile yüzleşdi.

Sürgününde yardımıyla Birleşik Cumhuriyet kuvvetleri Citadel istasyonunu Sith birliklerinden temizlediler.

Uzay savaşı devam ederken Admiral Onasi komutasında büyük bir Cumhuriyet filosu geldi. Sürgün Sith bayrak gemisi, Ravager’e sızmak için bir plan yaptı. Yanına yardım etmesi için Visas Marr, Darth Nihilus’un eski öğrencisi ve Canderous Ordo komutasında bir grup Mandalorian aldı.

Sürgün, Visas ve Mandalorianlar Ravagera ufak bir Mandalorian mekiği kullanarak sızdılar ve geminin farklı noktalarına dört adet uzaktan kumandalı proton patlayıcı yerleştirdiler. Ravager patlamadan önce gemiyi terk ettiler. Bayrak Gemisi yokedilen ve liderleri öldürülen sithler Cumhuriyet filosunca kolayca yok edildiler.

Fakat Carth Onasi’nin Telos’daki işi bitmemişti. Tek başına gelip Jedi iç savaşındaki katliamdan sağ çıkmış olan kişi ile buluştu.Revan’ın gemisini biliyordu , fakat Revan’ın kaybolmasından sonra sürgünün bu gemiyi nasıl bulduğunu anlamamıştı. Carth sürgüne Revan’ın Jedi iç savaşındaki macerasını anlattı. Eğer Revan’ı bulabilirse ona verdiği Cumhuriyeti Koruma görevini sürdürdüğünü söylemesini istedi. En sonunda Sürgün Ebon Hawk ile Telosu terk etti ve rotasını unutulmuş gezegen Malachor V‘e çevirdi.