Naboo Savaşı

naboo-savasi-sw-evreni

Tarih: Yavin’den 32 yıl önce

Çatışmalar, Gungan Büyük Ordusu’nun, Theed şehrinden çok uzakta olmayan düzlüklerde toplanmasıyla başladı. Ticaret Federasyonu Gunganları, hemen yokedilmesi gereken zayıf bir güç olarak görüyorlardı. Ticaret Federasyonu Naibi Nute Gunray ve danışmanları, ticaret sorunu kendi lehlerinde çözülene kadar Naboo’ya asker indirip işgal etmek için Darth Sidious’un izini istediler. Saldırıyı perdenin arkasından yöneten Sidious, Gunray’e izin verdi.

Gungan Büyük Ordusu daha güçlenmek için Naboo güvenlik kuvvetleri ve savaşçı pilotlarıyla biraraya geldi. Naboo’dan sürülmüş olan Gunganlar ile Naboo direnişçileri çok geçmeden düzlüklerde biraraya geldiler ve liderleri saldırıyı tartışmaya başladı. Gungan Büyük Ordusu droid ordularının dikkatini çekmesi için yollandı. Aynı zamanda da Naboolular Theed’e sızacaklar ve de Nute Gunray’i ele geçirmeye çalışıp durumu kendi lehlerine döndürmeye çalışacaklardı.

Başka bir kuvvet de, gezegenin yörüngesinde bulunan ve yüzeydeki droid ordularını kontrol eden Droid Kontrol Gemisi’ni yoketmek için yollanan Naboo yıldızsavaşçısı filosuydu.

Savaş sonunda Naboo halkı galip geldi. Ancak Darth Maul, Qui-Gon Jinn’i öldürdü ve de karşılık olarak Obi-Wan Kenobi tarafından öldürüldü. Anakin Skywalker’ın Güç ile yönlendirilmiş atışları sayesinde Ticaret Federasyonu Kontrol Gemisi tüm mürettebatıyla birlikte patladı. Yüce Mahkeme’de bu istila için hakkında açılan dört davaya rağmen Gunray hala Ticaret Federasyonu Naibi olarak görevine devam etti.