Malachor V Savaşı

Tarih: Yavin’den 3960 yıl önce.

Malachor V Savaşı Mandalorian savaşlarının sonuncusuydu. Revanın Mandalorianlara karşı başlattığı karşı cihatı bitirmek için kendi kuvvetlerini feda etmesi ve Malachor V’i ölü bir gezegen haline sokmasıyla bitti.

Malachor, Mandalorian kültüründe bir taboo idi. Düşmüş Jedi Revan savaş sonrası burayı kullandı. Revan Mandalorianlara karşı büyük bir filo ve askeri kuvveti gezegen dışında topladı. Birleşik Cumhuriyet kuvvetleri , Malachor V da bulunana Mandalorian kuvvetlerinden 10 kez daha üstündüler. Cumhuriyet Teğmeni Zabrak Bao-Dur tarafından tasarlanan Kütle gölge Jeneratörünü Sürgün Jedi çalıştırdı .Sonuçta düşmanı ezen bir güç oluştu – Mandalorian, Jediler ve pek çok Cumhuriyet askeride dahil. Malachor neredeyse komple temizlendi yüzeydeki herşey afet gibi patlamayla içeri çekildi.

Yıkımın sonuçlarında Mandalorian filosunun tümünüe yakını ve pek çok Cumhuriyet gemisi parçalandı.Geride yörüngede sayısız Mandalorian ve Cumhuriyet savaş gemilerinin enkazları kaldı. Yüzeyde ise Ölen Jedilerin,Mandalorianların ve Cumhuriyet askerlerinin yansıması kaldı. Yok olan yüzey ise kötü Fırtına Canavarlarına kaldı. Malachor savaşındna çok az kişi kurtulabildi.Bunlardan bazıları: Revan, onun arkadaşı Malak, Saul Karath, Cede, Carth Onasi, Canderous Ordo, Bao-Dur, Atton Rand,ve savaştan en çok etkilenen Darth Nihilus ve Sürgün Jedi…