Jabiim Savaşı (Galaktik İç Savaş)

Tarih: Yavin’den birkaç ay sonra

Galaktik İmparatorluk ile yerli Jabiim isyancıları arasında gerçekleşti. Klon Savaşlarından sonra, İmparatorluk Jabiim’i değerli maden ve kaynaklarını sömürmek için kullandı. İmparatorluk hakimiyeti sırasında Jabiim’li bir asi grubu, başka asi gruplarının yardımı olmadan 19 yıl boyunca İmparatorluğa direnmeyi başarmıştır.

İmparator Palpatine birliklerini çekme niyetinde değildi. Ne kadar zorlu direniş olursa, İmparatorluğun baskısı da o kadar fazla olacaktı.

Karışık galakside bağımsızlık isteyen Jabiim’e Yardım İsyancılardan geldi Luke Skywalker ve başka isyancılar yerel isyancılara yardım etmek için geldi. Skywalker babasının gölgesinin üstünde olduğunun farkında değildi – eğer bilseydi, “Skywalker” isminin ona dostları olacak kişilerden yarardan çok zarar, hatta bir idam hükmü getirebileceğini fark ederdi.

Klon Savaşları sırasında Eski Cumhuriyetin hizmetindeki Jedi Şövalyesi Anakin Skywalker Jabiim’e ihanet etti. Yerel halk bunu asla unutmadı ve de affetmedi. Jabiim’e indiklerinde insanlarca esir alındılar. Luke babasının yıllar önce burada ne yaptığını öğrenmeye çalıştı. Aynı zamanda X kanat pilotları Wedge Antilles ve Hobbie Klivian İmparatorluk filosunun Jabiim’deki tüm yaşamı yok etmeye ve köleleştirmek için gelmekte olduklarını keşfetti.

İmparatorluk filosunda Acclamator sınıfı saldırı gemiside vardı,artık bu gemileri köle gemsi olarak kullanıyorlardı. Bu durum, iki asi pilotuna, imparatorluğun Jabiim’i işgal ederek, köle gezegeni haline getirmek için geldiğini gösterdi.

Aynı zamanda Jabiim’de Luke Skywalker kendisini esir alanlara katılmış beraber, fırtına birlikleri, AT-AT’ler ve AT-TE’ lerden oluşan imparatorluk kuvvetlerine karşı savaştı. Fakat Luke babası hakkında öğrendiği gerçekler yüzünde odaklanmada zorlanıyordu ve gücü kullanamıyordu. Gerçek, Anakin Skywalker’ın Jabiim halkı için bir kahraman değil bir hain olduğuydu. Jabiim felaketinden sonra Anakim Jabiimli sadıkların boşaltılmasını red etmiş ve onları ayrılıkçıların eline bırakmıştı.

İmparatorluk savaşı kazandı ve isyancıları parçaladı. Buna rağmen İmparatorluk zengin Jabiimlilerle özgürlükleri için anlaştı.Geri kalan tüm gezegen halkı ise köle yapıldı.