Hypori Savaşı

hypori-savasi-sw-evreni

Tarih: Yavin’den 21 yıl önce

Hypori Savaşı Jedi Üstadı Daakman Barrek ve onun öğrencisi Sha’a Gi’nin Hyporide büyük bir droid fabrikası olduğu yönündeki istihbaratı üzerine başladı. Barrek ve öğrencisi dışında Ki-Adi-Mundi, Aayla Secura, Shaak Ti, K’Kruhk ve Tarr Seirr’den oluşan bir Jedi gücü oluşturuldu.

Jedilara destek olarak Klon askerlerden oluşan bir ordu verildi.. Grup Hypordeki Fabrikaları yok edip dağıtacaktı.Endüstriyel malzemeler konusunda bilgili Barrek liderdi. Ama daha en başından felaket Cumhuriyeti vurdu. Hypori yörüngesinde ustaca gizlenmiş uzay mayınları Acclamator’lari ağır hasara uğrattı, gemiler gezegene çakıldılar ve ordunun büyük kısmı bu sırada telef oldu. Vurucu Güç kısa sürede büyük bir droid ordusunca kuşatıldı. Aynı zamanda sağ kalan tüm askerler katledildi. Jediler Acclamator sınıfı saldır gemisinin enkazına doğru geri çekilmeye başladılar. Geri çekilirken Üstad Barrek yakın mesafedeki Jedilara yönelik bir sinyal gönderir. Barrek bunu yaparken Droid ordusunun lideri General Grievous tarafından saldırıya uğramaktadır . Barrek Muunilinsteki General Obi-Wan Kenobi ile bağlantıya geçmeyi başardı. İsteği “Acil boşaltım” Grievous tarafından doğranmadan önce Kenobi’ye “[O] bizi avlıyor”, dedi.

6 Jedi Süper savaş droidleri ile kuşatılmış bir vaziyette ARC askerleri Fordo komutasında gelene kadar Grievous ile dövüştüler. Sonunda Üç Jedi sağ olarak kurtulmayı başardı: Ki-Adi-Mundi, Aayla Secura ve Shaak Ti. Daakman Barrek, Sha’a Gi ave Tarr Seirr dahil olmak üzere diğerleri öldü. K’Kruhk öldü diye geride bırakılır ,fakat yaşıyordur.

ARC Askerleri , geri çekilişlerini korumak için saldırı gemilerinden Droid ordusunun üstüne patlayıcılar atarak geri çekilmeyi başardılar.