Honoghr Savaşı

honoghr-savasi-sw-evreniTarih: Yavin’den 20 yıl önce

Ufak çaplı bir uzay çatışması olarak başlayan savaş, İmparatorluk güçleri ile yerli halk Noghri arasında küçük ölçekli ama oldukça şiddetli bir yer çarpışmasına dönüştü.

Trihexalophinel 1138 adında zehirli, ağaç yaprağı dökücü bir toksin taşımakta olan bir Ayrılıkçı Yıldız Gemisi, Honoghr semalarında bir Cumhuriyet Kruvazörü tarafından durdurulduğunda, toksini orada kullanmak amacıyla Naboo’ya doğru ilerlemekteydi. İki gemi de ağır hasarlıydı, atmosferin dışına çekilmiş ve kaçış podlarını fırlatmışlardı; fakat Cumhuriyet Kruvazörü, kaçmayı başardı. Ayrılıkçıların gemisi Honoghr’a çarptı ve orman zehirleyici 1138 maddesini sızdırmaya başladı. Noghri’ler hayatta kalan herkesi öldürüp, zırhlarını tapınaklarının karşısına yığdılar.

Jedi Ustası Rii’le En, bir klon askeriyle birlikte gemi, toksin ve zemin durumu hakkında araştırma yapmak için olay yerine gönderildi. Gemi enkazının yerini buldular ve Rakata tapınağına kadar toksinin bilimsel alet paketinin (scientific instrument package-SIP) izini sürdüler. En, bulguları General Aayla Secura’ya rapor etti ve ondan da destek ekibini beklemesi gerektiği cevabı geldi. Fakat ikili, Noghri’ler tarafından farkedilip öldürüldü.

Secura, Komutan Bly ve onun klon askerlerinden bir grup-Secura komutasında, SIP’nin bulunduğu yerden alınıp getirilmesiyle görevlendirildiler. Ekip tapınağa yaklaşırken, Noghri saldırısıyla karşılaştı. Tek hayatta kalanlar, Bly ve Secura, kaçarak tapınağa sığındılar. Noghri’ler saldırdılar; fakat Quinlan Vos tarafından blaster’la vuruldular. Vos’un mükemmel bir zamanlamayla gelişi ve resmi konumunun da Cumhuriyet’e ihanet etmiş olarak görünmesi, Bly’ın Jedi’dan kuşkulanmasına yol açtı. Fakat Secura, onun karanlık tarafa geçmediğine, sadece Dooku’nun operasyonunun içine sızmak için öyle davrandığına inandığını söyleyerek eski ustasını destekledi. Sadakatinin bir göstergesi olarak Vos da SIP’yi alma görevinde onlara yardım etmeye gönüllü oldu ve Dooku’ya da oraya onların geri dönüşlerinden sonra vardığını söyleyeceğini belirtti. Bly, Secura’nın Vos’la çalışma emrine uydu ve onlarla birlikte hareket etti.

Üçlü, tapınağın ana hazine odasına doğru, savaşarak ilerledi. Vos Gücü kullanarak hazine odasının kapısındaki armaları okuduğunda, kapı açıldığı takdirde bubu tuzağının devreye girerek Noghri hiperoklarını ateşleyeceğini anladı. O, kapıyı açarken, Secura da Gücü kullanarak SIP’yi eline aldı. Kapıyı kapatamayınca, Vos’un içeri girdiği yoldan hızla geri çekildiler. Gemisine vardıklarında Vos, Dooku’nun güvenini kazanmak için ona ihtiyacı olduğunu söyleyerek Aayla’dan SIP’yi istedi. Tartışmaları sırasında Vos, diğer Sith Lordu’nun kimliğini keşfetmek için Dooku’nun güvenini kazanması gerektiğini iddia ediyor; Secura ise Vos’un söylediklerini reddediyordu. Daha sonra ışınkılıcı düellosu yapmaya başladılar ve Bly, Vos tarafından bir köşeye fırlatıldı. En sonunda Vos, Secura’yı silahsız bıraktı ve onu öldürmekle tehdit etti. Secura, onun öfkeyle dolu olduğunu anladı ve Vos’un kesin olarak Karanlık Taraf’a geçtiğini göstermek için de ısrarla, SIP’yi almak için kendisini –yani eski öğrencisini– öldürmek zorunda kalacağını söyledi. Öfkeden gözü kararan Vos, Aayla’yı öldürmek için hamle yaparken, Bly onu omzundan vurdu. Birçok atış daha yaptı ama Aayla kılıcıyla bulnları engelleyerek Vos’un kaçmasına izin verdi.

İkili, SIP’yi Cumhuriyet’e teslim etmeyi başardı; fakat Honoghr, artık asla eskisi gibi olmayacaktı.