Endor Savaşı

endor-savasi-1-sw-evreni

Tarih: Yavin’den 4 yıl sonra

Endor Savaşı, imparatorluğun Moff Jerjerrod başkanlığında, ikinci bir Ölüm Yıldızı yapmasının, Asiler tarafından öğrenilmesiyle gündeme geldi. İkinci Ölüm Yıldızı’nda, ilkinde olduğu gibi dizayn hataları bulunmuyordu ve Asiler bu sebeple, ilkinde ki gibi havalandırma deliklerinden faydalanamazlardı. Asi İttifakı, bu istasyonun faaliyete geçmeden önce yok edilmesi kararını aldı.

Bir çok Bothan’ın bu bilgi için hayatını kaybetmesiyle, yeni uzay istasyonunun Endor ayının etrafında ki yörüngede bulunduğu istihbaratı Asilerin eline geçti. Buna ek olarak Asiler; uzay istasyonunun, gücünü Endor yüzeyindeki bir üsten alan çok kuvvetli bir kalkanla korunmasına rağmen, silahlarının henüz faaliyete geçmediği haberini de aldılar. Ayrıca İmparator’un kendisi de Ölüm Yıldızı’nın tamamlanmasını görmek için uzay istasyonunda bulunacaktı. İmparator oradayken istasyonu yok etmek, imparatorluğa çok ağır bir darbe vuracaktı.

Bu, Asiler için kaçıramayacakları kadar değerli bir şanstı, ve dolayısıyla, iki aşamalı bir savaş planı hazırlandı. General Han Solo komutasında ki bir komando ekibi, çalıntı bir imparatorluk gemisiyle Endor’a inecek, ve istasyonu koruyan güç kalkanını devre dışı bırakacaktı. Kalkan devre dışı kalınca da bir Asi filosu Ölüm Yıldızı’nı yok edebilecekti.

endor-savasi-2-sw-evreni

Asilerin bilmediği bir şey vardı, o da İmparator’un kendisinin hazırladığı bu tuzağa kendi rızalarıyla gidiyor olduklarıydı. Asiler, istasyonun silahlarının çalışmadığını düşünseler de, İmparator önceden Darth Vader’ı istasyona yollayarak silahların çalışır halde olduğundan emin olmuştu. Endor’un arka tarafında gizlediği devasa İmparatorluk Filosu ile istasyona saldıran Asileri, İmparatorluk askerleri ile de Endor yüzeyinde bulunan Asileri ezmeyi planlıyordu.

Asiler yemi yuttular. Asi komandoları Endor yüzeyinde İmparatorluk ordusu tarafından, Asi filosu da İmparatorluk donanması tarafından sıkıştırıldı. Bunun üstüne, yeni Ölüm Yıldızı’nın dev lazer silahı, mükemmel çalışan bir gemi yok edicisine dönüştürülmüştü, ve İmparator istediği zaman tüm Asi gemilerini yok etmeyi planlıyordu. Lando Calrissian ve Amiral Ackbar zaman kazanmak için İmparatorluk donanmasına yakınlaşıyorlardı, fakat durum umutsuz görünüyordu. Asi filoları, yeni uzay istasyonunun ana silahını eskiden olduğundan çok daha uzağa ve çok daha hassas bir şekilde kullanabildiğini bilmiyorlardı.

Fakat İmparator’un bilmediği bir şey de, Asilerin Endor’da ki Ewok yerlileriyle ittifak yaptığıydı. Ewok savaşçıları, İmparatorluk askerleri Asileri yakaladıktan kısa bir süre sonra, imparatorluk Fırtınabirliklerini pusuya düşürmeye başlamışlardı. İlk başta şaşırsalar ve sayıları yerlilerden daha az olsa da, Fırtınabirlikleri yeniden üstünlüğü sağladılar, ve Ewok’ları ormanın derinliklerine kadar kovaladılar. İmparatorluk AT-ST izci savaş makineleri Ewok siperlerini darmadağın ediyorlardı. Fakat Chewbacca’nın önderliğinde bir grup Ewok, bir imparatorluk AT-ST’sinin kontrolünü ele geçirince, savaşın gidişatı dönmeye başladı. Chewbacca’nın kontrolünde ki AT-ST, diğer imparatorluk AT-ST’lerini ve Fırtınabirliklerini yok ediyordu. Bu durum, ormana sığınmış olan diğer Ewok’ları tekrar harekete geçirdi, ve cesaretlerini toplayıp iki kat çaba sarf ederek, imparatorluk askerlerine karşı yeniden karşı koymaya başladılar. Kurdukları tuzaklar, ve Asi komandolarının çabalarıyla, tüm AT-ST’ler ve Fırtınabirlikleri yenildi. Han Solo, Chewbacca’nın ele geçirmiş olduğu AT-ST’den, imparatorluk üssü içindeki Binbaşı Hewex’e savaşın bittiği ve Asilerin yenildiği haberini verdi. Hewex’te onlara yardım olarak üç tabur daha Fırtınabirliği yolladığını söyledi. Yeniden pusuya yatan Asiler, bu Fırtınabirliklerini de yendiler, ve imparatorluk üssünü ele geçirerek Ölüm Yıldızı’nı koruyan güç kalkanını devre dışı bıraktılar.

endor-savasi-3-sw-evreni

Kalkanın devre dışı kaldığını gören Asi filosundan bir bölük uçak, Binyıl Şahini liderliğinde, bitmemiş Ölüm Yıldızı’nın iç yapısına doğru dalarak doğruca ana reaktöre doğru hareketlendiler. Birkaç TIE savaşçısı, ve TIE bombardıman uçağı Asilerin peşine takıldılar. Hedef şaşırtmak için Ölüm Yıldızı’nın içinden bir grup asi uçağı, yukarı, istasyon’un yüzeyine doğru uçarak, asıl görevi korumaya çalışıyorlardı: Ana reaktörü yok etmek. Asi savaşçılarının peşinden giden İmparatorluk uçaklarını dışarıya çekmek için Amiral Ackbar, elinde olan kuvvetlerle imparatorluk destroyeri Cellat’a saldırdı, ve destroyerin güverte kalkanlarını geçici olarak devre dışı bırakmayı başarabildi. Böylece birkaç filo savaşçı güverte bölümünün üstünde ki küre biçimli yansıtıcı kalkan projektörlerine, ve ana sensörlere hedef alabildi. A-Kanat’lar dev kürelerden bir tanesini yok edince, Yeşil Lider ağır hasar almış olmasına rağmen, filosuna geminin güvertesini hedef almasını emretti, ve böylece bir çok yüksek rütbeli imparatorluk görevlisini öldürdü. Cellat’ın zarar gören iticileri kendi kendilerine çalışınca, dev destroyer Ölüm Yıldızı’na çarptı, ve büyük bir patlama ile yok olarak uzay istasyonunun yüzeyine de bir parça zarar verdi. Bu sırada Moff Jerjerrod İmparator’dan aldığı emirleri yerine getirmekle meşguldü. İmparator Moff’a, Asilerin güç kalkanını devre dışı bırakmaları halinde Endor’u yok etmesini söylemişti. Ölüm Yıldızı, lazer topunu Endor ayına doğru çevirmeye başladığı sırada, Asi savaşçıları, dev istasyonun içinde ana reaktöre ulaşmaya çalışıyorlardı. Moff Jerjerrod Asilerin bu saldırısına, içeriyi parazit ile doldurup, önemli olmayan mürettebata istasyonu boşaltmaları için alarm verdi.

Bu sırada Güç’ün karanlık tarafı ile Luke Skywalker’in doğasını bozmaya çalışan İmparator, genç Jedi’nin üstüne Güç Yıldırımları yağdırmakla meşguldü. Oğlunun bu şekilde acı çekmesine daha fazla dayanamayan Darth Vader, İmparator’u uzay boşluğuna doğru fırlatarak, onu öldürdü. Ne yazık ki Vader bu hareketinin bedelini hayatı ile ödedi. Anakin Skywalker olarak yeniden Güç’ün aydınlık tarafına geçen Vader, oğlu Luke Skywalker’in kollarında can verdi. Bu sırada Lando Calrissian ve Wedge Antilles ana reaktöre ulaşmak üzereydiler. Darbe etkili roketleri, ve Proton torpidolarını kullanarak, istasyonun güç regülatörünü hedef alan ikili, istasyonu havaya uçuracak olan zincirleme patlamayı da başlatmış oldular. Muazzam bir patlama ile Ölüm Yıldızı yok olurken, Luke babasının gemisi ile kaçmayı başardı. Lando ve Wedge’de son anda yok olan istasyondan kaçarak hayatlarını kurtarmış oldular. Cellat’ın, İmparator’un, ve Ölüm Yıldızı’nın kaybı ile iyice demoralize olmuş olan İmparatorluk birlikleri uzayın derinliklerine, kendilerine ait olan bölgeye doğru çekildiler. Savaşın sona ermesinden sonra, Asiler bu zaferi Endor’da Ewok’ların Parlak Ağaç Köyü’nde yok olan uzay istasyonunun parçaları halen havayı aydınlatırken kutlamaktaydılar.

Büyük Amiral Teshik’in Ölüm Yıldızı’ndan sağ kurtulduğu ortaya çıktı. Cellat’ın yok edilmesinden sonra komuta yetkisinin otomatik olarak ona geçmesi gerekiyordu. Chimaera Yıldız Destroyeri’nin kurtulan yetkilisi Gilad Pellaeon, açıklanamaz bir şekilde Endor Savaşı’ndan geri çekilmeyi emretti. Bu hareketin sebebine kimse akılcı bir açıklama bulamadı. Cellat’ın yok edilmesinden sonra bile, kalan İmparatorluk Destroyerleri Asi filosuyla başa çıkabilecek, hatta onları yenebilecek güçteydi. Daha ilginç olan durum ise, bu gayri resmi geri çekilme emrinin, neredeyse herkes tarafından sorgusuz sualsiz uygulanmış olmasıydı. Bir teoriye göre İmparator Palpatine öldükten sonra, Güç üzerinden İmparatorluk ordusu üstünde kurduğu Savaş Meditasyonu etkisini kaybetmiş, ve böylece ordunun morali ve savaş kabiliyeti bozulmuştur. Ayrıca Ölüm Yıldızı’nda Palpatine ile birlikte kaybolan Büyük Amiral Nial Declann’ın da İmparatorluk Donanması’na yardım etmek için Savaş Meditasyonu gücünü kullandığı bilinmektedir.

Teshik, donanmanın geri kalanı ile birlikte geri çekilmedi. Onun yerine gemisi Eleemosynary, Asiler tarafından ele geçirilene kadar savaştı. Daha sonra Asiler tarafından bir savaş suçlusu olarak yargılandı, ve idam edildi.