Coruscant Yörünge Savaşı

coruscant2-savasi-sw-evreni

Tarih: Yavin’den 19 yıl önce

Klon Savaşları sırasında yapılan Coruscant Savaşı, Bağımsız Sistemler Konfederasyonu’nun Şansölye Palpatine’i kaçırma teşebbüsü yüzünden meydana gelmişti.

Merkez Çekirdek’in içinden geçen gizli bir hiperuzay geçidi bulan Ayrılıkçılar bu geçit sayesinde başgezegeni koruyan Cumhuriyet güçlerinin tam tepesinde belirdiler. Pek çok Ayrılıkçı gemisi hiperuzaydan çıkarken yollarının üzerindeki Cumhuriyet gemilerine çarptılar ve pek çok gemi bu yüzden yok oldu.

Vahşi bir uzay savaşı başladığında, Ayrılıkçı indirme gemileri gezegene yollandılar ve gezegendeki Cumhuriyet güçlerini kendilerine çekmek için kargaşa başlattılar, bu sırada da General Grievous ufak bir kuvvetle Şansölye’yi kaçırmak için gezegene indi.

Jedi üstadları Mace Windu ve Yoda şehri savunan klon askerlerine komuta ederken inanılmaz başarılara imza attılar. Sürekli etraflarında dönen ve bitmek bilmeyen savaş yüzünden, saldırının arkasındaki gerçek nedeni farkedemediler ve Şansölye’nin kaçırılmasına engel olamadılar.

Şansölye Palpatine’in Kaçırılması

Savaş onun odasından uzakta devam ederken Şansölye’nin apartmanı terketmesi ve bir kaç Jedi tarafından yönetilen bir koruma kuvvetiyle beraber bir yeraltı sığınağına kaçması emredildi.

Daha onlar ayrılamadan, General Grievous apartman penceresini parçalayarak içeri girdi, o kadar korumanın arasında Şansölye’yi alıp gitmeye niyetliydi. Jedilar Şansölye’yi güvenli bir yere çekmeyi başarırken, bir klon asker timi ile bir senato muhafızı General ile ilgilenmek için geride kaldı.

Bu gücü ışın kılıçlarını kullanarak yok eden General, Şansöyle ve Jedi korumalarının arkasından gitti, yaptığı akrobatik manevralar Jedilarınkiyle boy ölçüşecek düzeydeydi.

Takip Coruscant’ın etrafında sürerken, elite Magna Muhafızları’ndan oluşan bir grup Grievous’a katıldı. Birkaç düellodan ve kılpayı kurtuluştan sonra Şansölye ve Jedilar sığınağa giden turboşaftına vardılar. Düşmanlarla ilgilenmek için geride kalan Shaak Ti, kalan iki Jedi Roron Corbb ve Foul Moudama’yı Şansölye ile beraber gönderdi. Ancak bunların hepsi boşunaydı.

Shaak Ti düzinelerce Magna Muhafızı ile dövüşürken, saniyeler önce sığınak girişine varan Grievous iki Jedi’ı da öldürdü ve Şansölye’yi yakaladı. Shaak Ti sonunda oraya vardığında, Grievous hemen onun silahını elinden aldı ve başka gelecek olursa onlara Şansölye’nin kaçırıldığını belirtmek için onu bir güç yardımı ile bağladı.

Tam Grievous Şansölye ile mekiğine girerken, Mace Windu oraya geldi ve General ile yüzleşti. Jedi’ın geri çekilmesini sağlamak için bir güç gösterisi yapmak isteyen Grievous, yanlış hesap yaptı ve Windu, Grievous’un iç organlarını Güç ile ezdi. Buna rağmen Grievous Palpatine ile kaçmayı başardı ve gemisi Görünmez El’e indi.

Kurtarma Operasyonu

coruscant2-savasi-2-sw-evreni

Coruscant’ın üst atmosferi ve yakın uzayda savaş tüm şiddetiyle devam etmekteydi. Kaosun ortasında iki gelişmiş Jedi yıldızsavaşçısı direkt savaşın içine daldılar, hedefleri düşman filosunun kalbinde iyi korunan Federasyon Kruvazörü idi. Jedi pilotları, Jedi Üstadı Obi-Wan Kenobi ve eski çırağı Anakin Skywalker, it dalaşı yaparak Görünmez El’e olan yollarını açmaya devam ettiler. Yolları boyunca droid yıldızsavaşçıları, üçlü-droid yıldızsavaşçıları ve testere droidleri gibi pek çok engelle karşılaştılarsa da üstesinden gelmeyi başardılar.

Jedilar Kruvazör’ün hangarına girerek, Kont Dooku ve General Grievous ile olan iki karşılaşmadan sonra Palpatine’i kurtarmayı başardılar. Anakin Dooku’yu öldürdü ancak Grievous bir kaçış podu kullanarak gemiyi terketti. Ticaret Federasyonu Kruvazörü, Zafer-sınıfı Yıldız Destroyer Saldırı Kruvazörü Guarlara tarafından vuruldu ve geminin ön kısmı, Anakin Skywalker’ın komutası altında Coruscant’ın yüzeyine çakıldı. Bu savaşla birlikte Klon Savaşları’nın sonu da yaklaşmış oldu.