Klon Askerleri

İlk oluşturulduklarında Klon Askerleri Cumhuriyetin gelecekteki galaktik savaş gücünü temsil etmekteydiler. Oldukça güçlü savaş robotlarını bulunduğu dönemde Bağımsız Konfederasyon Güçleriyle savaşabilmeleri için Cumhuriyetin savaş gücünü oluşturmaya başladılar.

Aynı görüntüde, fiziksel olarak üstün, dayanıklı ve zeki olan ilk jenerasyon Klon Askerleri fırtınalarla yıkanan Komino gezegeninin Tipoca Şehrindeki tesislerde üretildi. Bu gizli tesiste politik olarak tarafsız Kominolulara genetik bilimin en üstün seviyesini kullanarak mükemmel bir klon ordusu yaratmaları için başvuruldu.

klon-askerleri_sw-evreni

Klon ordusu göründüğü kadarıyla Sifo-Dyas adındaki bir Jedi tarafından 10 yıl kadar bir süre önce savaş alanında ihtiyaç duyulacağı düşüncesiyle ısmarlandı. Orijinal biyolojik kaynak olarak oldukça kabiliyetli bir kelle avcısı olan Jango Fett kullanıldı. Kaminolu’lar onun genetik kodunu daha sadık olmalarını ve hızlı büyümelerini sağlayacak şekilde değiştirerek yaratılmışlardır.

Büyüme hızını arttırmak klon üretiminde oldukça önemliydi aksi takdirde bir klon askerinin savaşacak hale gelmesi 20 yılı alabilirdi.10 yıl içinde klonlar savaş tekniklerine vakıf, güçlü ve yetişkinler haline getirildiler. Ayrıca bağımsız ve yaratıcı düşünebilme güçleri savaş robotlarına göre beklenmedik ataklar yapmalarını sağlamaktadır.

Klon askerleri tamamıyla beyaz zırhla giydirilmiş, hepsinin aynı olan yüzleri t-şeklindeki vizörün arkasında gizlenmiştir. Zırhlarda bulunan renkli kodlarda, yeşiller çavuşları, maviler teğmenleri, kırmızılar yüzbaşıları ve sarılar da kumandanları göstermektir. Klonlar komuta zincirini uygulayabilecek güçte ve kapasitede eğitilmiş durumdadırlar.

Ayrılıkçılarının yarattığı krizin yükseldiği sırada Obi-Wan Kenobi Komino’daki gizli klon ordusunu bulmuştur. Jedi Konseyi bu ordunun varlığını ve Sifo-Dyas’ın ilgisini öğrendiklerinde şaşırmışlardır. Her şeye rağmen Ayrılıkçıların savaşa gidişi klon ordusuna Cumhuriyetin düzenini ve güvenliğini sağlamak için ihtiyaç duyulduğu açıkça görülmüştür. Yüce Başkan acil güçleri devreye sokarak ilk hareket olarak klon askerlerinin Cumhuriyet için harekete geçmesi kararını almıştır.

Genosis’in ıssız ovalarında, Ayrılıkçıların büyük bir karargahının bulunduğu yerde Klon Savaşları başlamıştır. Güçlü zırhları ve hava destekleriyle Klon askerleri Ayrılıkçı güçlerine saldırdılar ve savaş robotlarının saflarını yok ettiler. Jedi kumandanlarının da katılmasıyla klon askerleri ilk zaferlerini elde ettiler.

Gelecek yıllarda gerçekleşecek kanlı ve uzun çarpışmalarda klon askerlerinin yeterliliği tekrar tekrar çeşitli gezegenlerde ispatlanacaktır.