Boonta Eve Klasik Yarışları

Boonra Eve Klasik Tatooine’de, Huttlar tarafından ev sahipliği üstlenilen, Bonta Eve tatili anısına düzenlenen, yıllık en büyük pod yarışıydı. Mos Espa’nın hemen dışında devam eden yarış Mos Espa Büyük Arenası’nda başlar. Orada, binlerce izleyici bir araya gelerek favori yarışçılarının kazanmasını görmeyi, görülmeye değer bir çarpışma sahnesini yakalamayı veya yarış sonucuna bahse girerek servet kazanmayı ummaktadırlar.

Boonta_Eve_Podracers-swevreni

Resmi yarış seramonisi her biri bir yarışçının özel amblemini taşıyan bayrakları taşıyan bayrak taşıyıcılarının geçit töreni ile başlar ve başlama çizgisinden önce sıra halinde dizilirler. Taşıyıcıların çizgiyi boşaltmasından sonra pod yarışçılarının 700 km/saat hızının da üstünde hızlarda süzülmeye sabırsızlanan motorları kükremeye başlar.

Mos Espa rotası atılgan pod yarışçılarının daha iyi pozisyonlar için mücadele ettiği geniş çöl arazisine açılır. Yarışçılar, Waldo Düzlüklerini yaran dönemeçli kanyona girmek için tekli bir sıra oluşturmak zorundadırlar. Bu kanyon uçsuz bucaksız yuvarlak kayaların egemen olduğu kayalık bir geniş alana, Mantar Mesa’ya açılır. Ansız dik kayalık, Metta Düşüşü, yarışçıları Beggar Kanyonu’na girmek için dar bir açıklık boyunca yol almaları gereken Ebe Krater Vadisi’ne indirir.

Yarış, Dune Deinizi’ni çevreleyen geniş çöllük düzlükte devam eder. En tehlikeli bölgelerden biri olan Arch Kanyonu, pilotları Whip, Jag Crag Corge ve Yeraltı Laguna Mağaraları’nı içeren bir dizi kanyona girmeden önce taş kapıların içinden manevra yapmaya zorlar. Mağaralardan çıktıktan sonra pilotlar, intikam güden Tusken Akıncı’larının kamp bölgesi olduğu bilinen sıkı Dune Kanyonu Dönüşü boyunca yol alırlar.

Kum adamların ıskalarından hayatta kalan pod yarışçıları, Coil, Jett Çağlayanı ve Corkscrew’ı içeren geniş kanyona girmeden önce kayalık engellerden kaçınmaları gerekmektedir.

Pilotlar, Cockscrew’den Şeytanın Kapıtokmağı’ndan geçerek tekrar arenaya ulaştıran özelliği olmayan geniş bir alan olan Hutt Düzlükleri’nde ortaya çıkarlar. Bu bütün dolaşma bir tura karşılık gelmektedir ve Boonta Eve tamamlanma için üç tur gerektirmektedir.

Naboo Savaşı’ndan önce meydana gelen olaylarda genç Anakin Skywalker hayati önem taşıyan Boonta Eve Klasik yarışına katılmıştır. Jedi Ustası Qui-Gon Jinn tarafından desteklenen Anakin kendi özel yapım pod yarışçısını kıyasıya rekabete sokmuştur. İhtimaller dalavereci Sebulbayı galip olarak gösterse de, Güç Anakin’leydi ve o birinci oldu. Bu uzun süredir şampiyon olan Dug için çok şaşırtıcı oldu. Anakin yarıştan fazlasını kazandı, genç köle aynı zamanda kendi özgürlüğünü de kazandı.