Lars Nem Çiftliği

lars-nem-ciftligi_swe

Uyuşuk Anchorhead çiftçi topluluğuna yakın ve Mos Eisley’e de çok uzak olmayan Lars Çiftliği, Tatooine’de bulunan ve kurak havadan su buharı toplamaya çalışan buhar makineleri kullanılan tipik nem çiftliklerinden biridir. Böyle elde edilen su ya depolanmakta yada ekinler için harcanmaktadır.

Diğer Tatooine evleri gibi, çiftlikteki yaşam alanlarının çoğu, yüzeydeki dayanılmaz sıcaktan korunabilmek için yer altındadır. Ortada, sade oturma odaları ve depo bölümlerine geçişi sağlayan bir bölüm bulunmaktadır. Bir de Lars Ailesinin, speeder’larını ve genç Luke Skywalker’ın T-16 skyhopper’ını tuttuğu bir garaj vardır.

lars-nem-ciftligi-2_swe

Çiftlik, nesillerdir Lars ailesine aittir. Cliegg Lars, burda karısı Shmi ve oğlu Owen ile yaşamıs ve sert çöl koşullarında hayatlarını sürdürebilmek için çok çalışmıştır. Owen Lars ve karısı Beru da, çiftlik onlara miras kaldıktan sonra, sıkı çalışma geleneğini devam ettirmişlerdir.

Lars Çiftliği, kayıp droidler R2-D2 ve C-3PO’yu arayan İmparatorluk Fırtınabirlikleri tarafından ateşe verilmiştir. Aynı askerler Owen ve Beru Lars’I da öldürmüş ve bedenlerini ateşin ortasında yanmaya terketmiştir.