Yeni Cumhuriyet

new-republic-sw-evreni

Yeni Cumhuriyet, Senatör Palpatine Darth Sidious tarafından Galaktik Cumhuriyet‘in yerine kurulan Galaktik İmparatorluk’un Endor Savaşı’ndan sonra asiler tarafından düşürülmesi ile tekrar kurulmuştur. Bu yönetime “Yeni Cumhuriyet” adı verilmiştir.

Asiler Endor Savaşı’ndan sonra ara bir hükümet kurarak galaksideki en üstün otorite haline geldiler, daha sonra Özgür Gezegenler olarak ittifakı dağıttılar. Eski Cumhuriyet olarak da bilinen ilk Galaktik Cumhuriyet’i sürdürmek amacıyla Yeni Cumhuriyet’i kurdular.

Yeni Cumhuriyet kurulurken bazı terimleri Eski Galaktik Cumhuriyet’ten esinlenerek alınmıştır. Çünkü bu terimler (Parlamenter bir sistemle Galaksinin eşit ve adaletli bir biçimde yönetilmesi…) Galaktik Cumhuriyet devrildikten kısa bir zaman sonra kökü kazınmaya çalışılmıştır. Eski Jedi Düzeni tarafından korunan Galaktik Cumhuriyet şimdi bir kez daha Luke Skywalker tarafından kurulan Yeni Jedi Düzeni ile Yeni Cumhuriyet korunacaktır.

Tarihi

Yavin Savaşı‘ndan 4 yıl sonra Endor Savaşı ile İmparator Palpatine ölmüş ve imparatorluk sonunun sinyallerini vermiştir. Bir ay sonra, Asi Birliği’nin çok önemli sekiz üyesi Yeni Cumhuriyet Deklarasyonu’u yayınlayarak yeni hükümetin ileriye yönelik hedeflerini, değer yargılarını ve ideallerini açıkladılar. Bu sekiz kişi Chandrila’dan Mon Mothma, Alderaan’dan Prenses Leia Organa, Kothlis’ten Borsk Fey’lya, Mon Calamari’den Amiral Ackbar, Sullust’ tan Sian Tevv, Corellia’dan Doman Beruss, Kashyyyk’ tan Kerrithrarr, ve Elom’dan Verrinnefra B’thog Indriummsegh oluşan ilk üyelerden Yeni Cumhuriyet’in geçici hükümeti ve Geçici Konsül’ü oluşmuştur.