Droid Kontrol Gemisi

Ticaret Federasyonunun Naboo Kuşatmasındaki en önemli savaş gemisi Droid Kontrol Gemisidir.

Standart savaş gemisine çok benzer.Ayrıca yük gemisi olrakta kullanılabilir. 3170 metre çapındaki bu gemi Hoersch-Kessel Drive şirketi tarafından üretilmiştir. Yassılaştırılmış daire seklinde,kıç tarafında motorlar, ön tarafta kenetlenme kıskacı, ve ortada muazzam büyüklükte ana gemiden ayrılabilen bir küre.

DroidControlShip_swe

Droid Kontrol Gemisi yüzeyinde bir araya toplanmış antenler ve vericiler sayesinde kolayca ayırt edilebilir. Bu vericiler Naboo yüzeyindeki droid ordusuna sinyaller yolladı. Tüm savaş droidi ordusu, droidekalar ve droid yıldızsavaşçıları yörüngedeki bu gemiden yönetildi.Ağır şekilde silahlandırılmış gemi Naboo Yıldızsavaşçısı filosunun ana hedefi idi..

Güç, tecrübesiz pilot Anakin Skywalker‘ın yanında idi ve O N-1 Yıldızsavaşçısını kontrol gemisinin hangar bölümüne indirmeyi başardı ve ikiz proton torpidolarını ateşledi. Bunun sonucundaki patlama droid ordusunu bozdu ve kuşatılmış Gungan ve Naboo güçlerinin zafer kazanmasını garantiledi.

Naboo Savaşı sırasında Kaptan Daultay Dofine Droid Kontrol Gemisini yönetiyordu. Ana reaktörün patlaması sonucu gemide öldü…