DC0052 İntergalaktik Süratçi

Cumhuriyet döneminde, DC0052 İntergalaktik süratçisi, Jedi Düzeni tarafından en çok kısa mesafeler için kullanılan araçtı. Diğer gezegenlerde de bulunmasına rağmen bu araç Jedilar tarafından Coruscant’ta Tapınaktan başka bir yere gitmek istediklerinde kullanılırdı.

Daystar Craft şirketi tarafından üretilen bu araç, en fazla 1,70 kilometre yüksekliğe ulaşabilmekteydi. Aracın maksimum hızı saatte 800 kilometreydi. Araç, aerodinamik bir tasarıma ve güçlü iticilere sahipti. İkiz Sono-Sınıfı itici podları, dört sabit, hafif daystar craft kaldırıcı motor jeneratörleri sayesinde DC0052 iki nokta arasındaki ulaşımı ucuz ve basit bir hale getirmekteydi.

DC0052_swe

Daha önceleri Daystar’ın sivil ihtiyaçlar için ürettiği DC0040’in başarısı üzerine bu araç, çeşitli reklâm kampanyaları ile “İntergalaktik” olarak anılmaya başlandı ve yıldız gemilerini andıran tasarımları sayesinde bu araçların pazarlama oranları oldukça arttı. Ama aynı şey DC0052 için geçerli olmadı ve “İntergalaktik” sıfatı bu süratçi için sadece yazıda kaldı. Çünkü DC0052 bir Jedi aracı olarak anılmaktan kurtulamadı.

Jedi Konseyi, Jediların gezegen içi ulaşımlarda kullanması için bu pahalı olmayan araçlardan, on altı tane alarak küçük bir filo kurdu. İntergalaktik’in 2000 kilometrelik bir menzili vardı ve bu sayede kişinin istediği noktaya atmosfer içinde kalarak ulaşabilmesi sağlamaktaydı.

Aracın eşsiz özelliği ise “drop-deployment” adı verilen fırlatma düzeniydi. Acil bir durumda araç, otomatik pilota bağlanabilirdi. Bu sayede aracın pilotu, normal seyrine devam ederken, fırlatma sistemi ile araçtan çıkarak doğrudan ulaşmak istediği çatışma noktasına veya daha başka olaylara ulaşabilirdi.