ARC-170 Yıldızsavaşçısı

Coruscant üstündeki gökyüzünü korumak klon savaşçıları en son yıldız savaşçısı teknolojisinde uzmanlaştılar. ARC-170 savaşçısı silahlarla donatılmış büyük ve agresif görünümlü bir savaşçıdır. Bu gelişmiş savaşçıyı 3 klon pilot kullanır.Bir pilot uçma manevralarını kontrol eder, bir yardımcı-pilot kanatlara yerleştirilmiş laser toplarının kullanımını sağlar, arkaya dönük oturan kuyruk-silahçısı ise savaşçının arka bataryalarını kontrol eder. Ayrıca borda tamirleri için savaşçı bir adet astromek droid taşır.

Coruscant Savaşında,Klon Kumandan Odd Ball tarafından yönetilen 7. takım, Obi-Wan Kenobi ve Anakin Skywalker tarafından kullanılan Jedi Yıldızsavaşçılarına koruma sağlamışlardır. Jedilar, Şansölye Palpatine’i kurtarma görevlerini tamamlayabilsin diye Droid yıldızsavaşçılarını Jediların kuyruğundan temizlemek Odd Ball ve takımının göreviydi. Bu görevde 7. Takım birçok kayıp verdi.

ARC-170-starfighter_sw-evreni

ARC-170 Klon Savaşları sırasında Cumhuriyetin her köşesine yayılmıştı, buna Cato Neimoidia’da Jedi Ustası tarafından yönetilen görevde dahil.

Savaştaki ağır silahlı, başarı ve hayatta kalma becerilerinden başka, ARC-170’ler keşif uçuşlarında kullanılabilir ve beş standart gün boyunca içinde yaşama olanağı sağlar. 1.5 sınıf hiperitici motor ve 5000 ışık yılı gidebilme yeteneği galakside sayılı yıldız savaşçısında vardır.

Geminin burnunda casusluk görevlerinde kullanmak için uzun mesafeli hassas bir sensör vardır. Kanat formasyonları kalkan için enerji yardımı sağlarken, atmosfer içinde de uçuşa olanak tanıyor. Bu sayede ARC-170 oldukça güçlü bir uzay aracıdır.

Geminin büyük motor bölümü Incom/Subpro Tasarım tarafından gerçekleştirildi ve bu mekanizma PTB-626, NTB-630 ve Z-95’lerde de görülür.