Anakin Skywalker’ın Airspeeder’ı

Naboo Senatörü’ne karşı yapılan suikast girişimi ve Jedi Ustası’nın saldırganların peşinden Coruscant gecesinin karanlığına uçup gitmesinin ardından Anakin Skywalker acilen bir araç bulmak zorunda kaldı.

Önsezilerine güvenerek yakındaki senatörlere ait park alanında mükemmel takip aracını buldu. Zevkine düşkün Senatör Greyshade’e ait olan bu özel yapım, pahalı ve boyuna göre fazla güçlü olan airspeeder Coruscant göklerinde rastlanabilecek sivil hava araçları arasında en hızlı ve çevik olanlardan biriydi.

XJ-6_sw-evreni

6.23 metre uzunluğundaki bu araç saatte 720 kilometre hıza ulaşabiliyordu. Hassas kontrol donanımı sayesinde pilotun komutlarına anında cevap verebiliyor ve gelişmiş anti-yerçekimi üniteleri ile benzerine zor rastlanan, pod yarışçılarındakilere benzeyen motorları da yüksek hızlarda bile araca denge sağlayabiliyordu. Üstü açık kabinde bulunan pilot ve yolcu koltuklarında bulunan yerçekimi cihazları ve hız dengeleyiciler de ani dönüşlerde yolcuları yerlerinde tutuyordu.

Bu airspeeder’ın ana itici ünitesi sofistike bir itici kanallar donanımıydı. Aracın burnundaki iki büyük turbojet motorundan yüksek basınçlı olarak çıkan hava tutuşturuluyor ve bu kanallardan geriye püskürtülüyordu. Ana kanallar kabinin her iki yanından geçerken yardımcı kanallar da aracın altında ve soğutma amacıyla da açıkta bulunuyordu. Geriye püskürtülen hava akımına egzos çıkışlarındaki kapakçıklar sayesinde yön verilerek aracın manevra kabiliyeti arttırılıyordu.