Droid Komuta Gemisi

image

Droid Komuta Gemileri, çok büyük droid orduları barındırmak için gizlice modifiye edilmiş kargo taşıma gemileridir. Ticaret federasyonun kötü üne sahip bu gemisi ayrıca savaş için yaklaşık 42 adet dörtlü lazerle donatılmıştır. Bu gemiler 6.520 adet zırhlı savaş tankı (AAT’ler), 550 adet çoklu asker taşıyıcısı (MTT’ler), 50 iniş gemisi, 1.500 droid yıldız savaş gemisi ve çok büyük bir savaş Droidi ordusu taşıyabilir. Merkezi idare küresinin etrafı büyük dairesel hangarlar ve sensörler ile çevrilidir. Droid ordusuna uzaktan radyo sinyalleriyle emir iletmek için tasarlanmış merkezi idare bilgisayarları, Ticaret Federasyonu Subaylarının tehlikeden uzakta komutada kalmalarını sağlar.

  • Anakin Skywalker, Naboo’daki robotları idare eden Ticaret Federasyonu gemisinin ana reaktörüne, zincirleme reaksiyon başlatarak geminin içeriden patlamasına neden olan bir proton torpidosu attı.
  • Jedi Ustası Qui-Gon Jinn ve onun öğrencisi Obi-Wan Kenobi, Robot gemisine Ticaret Federasyonu’nun Naboo gezegenine uyguladığı ambargoyu kaldırmak için bindi.
  • Robot kontrol gemisinin sinyalinin kesilmesi, droidlerin kapanmasına sebep oldu.