Darth Plagueis

darth-plagueis-sw-evreni

Zaman zaman Bilge Darth Plagueis olarak adlandırılan, Darth Plagueis bir Sith Lordu ve Naboo Savaşı’na giden olayların yaşandığı yüzyılda hayatta olan Darth Bane’in varisiydi. Darth Sidious’a Sithlerin yollarını öğreten kişi Plagueis idi.

Galaksiyi etkileyen olaylardaki tüm rolüne rağmen, Darth Plagueis hakkında çok az şey bilinir. Sadece çırağı Sidious birşeyler belirtmiştir ki bu da oldukça azdır. Ancak gene de Sidious’un belirttiği o çok az şey bile çok değerli olabilir. Zaman geçtikçe bu gölgelerde kalmış kişiliği aydınlatacak bilgiler yavaş yavaş açığa çıkmaktadır.

Kendisinin gerçek adı ve hayatının ilk yılları tamamiyle bir gizemdir. Tahmin edilebilecek olan şey, kendisinin o zamanlarda yaşayan bir Sith Lordu tarafından Güç’te kuvvetli bulunmuş olması ve onu çırak olarak alması ve adının bundan sonra Darth Plagueis olacağını belirtmesidir.

Zamanı gelince Plagueis üstat oldu ve Sith geleneğini devam ettirebilmek için kendine çırak aramaya başladı. Bundan sonra gelişen olayların tam olarak izledikleri yol bilinmese de, açık olan bir şey vardır ki Palpatine isimli Naboo’lu yetenekli genç adam onun ilgisini çekti.

Ondaki potansiyeli gören Plagueis onu çırağı olarak alarak Darth Sidious adını verdi. Büyük ihtimalle Plagueis Sidious’ta Sithlerin uzun zamandır beklediği şeyi farketmişti, Darth Bane’in bin yıllık planını gerçekleştirebilecek ve Sith’in intikamını getirebilecek güce sahip bir Sith.

Bu noktada Sidious’un Plagueis’in altındaki çıraklık döneminin ne kadar sürdüğünü kestirebilmek güçtür. Üstadından çok şey öğrendiği açıktır. Palpatine daha sonra hocasının (Plagueis adını vermeyerek) ona Güç hakkında herşeyi, karanlık taraf kadar aydınlık tarafı ve Sith’in karanlık yolları kadar Jedi disiplinlerini de öğrettiğini söylediği gözönüne alınırsa bu bilgiler Jedi Düzeni’ni içten yıkmak için çok işe yaradıkları kesindir. Sidious muhtemelen Plagueis’den daha kuvvetli hale geldi. Ancak aynı zamanda Plagueis’in beklediğinden çok daha hırslı çıkmıştı ve iki Sith arasında çatlaklar olduğu görülmüştü.

Örnek olarak, uzun zamandır Sidious’un kendisine bir çırak almak için üstadının ölümünü beklediği düşünülürdü ancak yeni keşfedilmiştir ki Sidious bebek Darth Maul’u Plagueis’in haberi olmadan büyütmüş ve eğitmiştir. Sidious Plagueis’in bunu bilmemesi için özen göstermiştir çünkü bunları hep üstadının arkasından çevirmiştir ve gizlice kendisinin üstat olacağı zaman için gizli bir çırak yetişrimiştir. Bu aynı zamanda Plagueis’in YÖ 50-69’ta hayatta olduğunu gösterir çünkü Darth Maul’un doğum tarihi YÖ 54’tür. İşin aslı, bundan daha fazla da yaşamış olabilir.

Sidious’un hırsının varlığından öte, üstat ile çırak arasındaki bu anlaşmazlığın asıl sebebi tam belli değildir ancak güçlü bir kanı Plagueis’in sert disiplininin ikisi arasında bir çatlak açtığı ve de bunun üstadın ölümüyle sonuçlandığı yönündedir.

Palpatine Skywalker’a Plagueis’in çırağının (kendisini öyle adlandırmayarak) onu uykusunda öldürdüğünü söyledi.

Darth Plagueis Hakkında Her Şey (Legends)