Darth Malak

Binlerce yıldır, Sithler ve Jedilar galaksinin kontrolünü için savaşmayı sürdürüyorlardı. Jedi şövalyeleri, yönetmeye çalışmamalarına rağmen Cumhuriyet’e Sith Lordlarını yenilgiye uğratmak için hizmet ediyorlardı. Uzak geçmişteki en karanlık zamanlarda Sithler, karanlık gayelerini korkmuş bir halkın üstünde hayata geçirmek isteyerek tüm güçleriyle vururlardı.

Sithlerin Galaktik Cumhuriyeti yıkarak Yeni Düzen’i getirmelerinden dört bin yıl önce, galaksi hala önceki muazzam Sith ayaklanmasından dolayı sendeliyordu. Büyük Sith Savaşı’ndan yaralarını sarmakta olan Cumhuriyet, Dış Halka’dan Mandalorian akıncıları saldırdığında yine kendini savunmada bulmuştu.

Kuşatılmış Jedi Şovalyeleri, Mandalorian yağmacılarını geri püskürtmek için cesurca savaştılar. Bu çağın en önde gelen kahramanları, Jedi savaşçıları Malak ve Revan’dı. Malak pervasızca tehlikeye atılan dik başlı bir savaşçı olarak itibar kazanırken, Revan’ın zekice askeri stratejileri başarılı bir dönem yarattı. Malak’ın eski Ustaları, Dantooine’deki akademide eğitim zamanları sırasında onun aceleciliğinin gayet farkındaydılar. Malak’ı savaş alanlarına bırakıp bırakmakta kararsızdılar, ama Mandalorian Savaşları’nın zorlukları onlara çok az seçenek bıraktı.

darth-malak_sw-evreni

Malak ve Revan, Mandalorian saldırılarının gidişatını bütünüyle değiştirerek kaçan güçleri uzayın bilinmeyen bölgelerine doğru kovaladılar. Cumhuriyet ve iki Jedi savaşçı arasındaki tüm bağlantı koptu. Bilinmeyen bölgelerde, korkunç birşey oldu. İki kahraman Jedi karanlık tarafa yenik düşecek, ve galaksiye Sith Lordları olarak döneceklerdi – Darth Revan usta, ve Darth Malak çırak olarak.

Sith Lordları, nasıl olduysa, güçlü bir askeri güç olşuturmuşlardı, ve fethettikleri her dünyayla birlikte alaylarına eklediler. Rahatsız edici bir şekilde, bir çok Jedi Şövalyesi ve Cumhuriyet askerleri, büyüyen Sith harekatının güçlerine katılarak taraf değiştirdiler. Cumhuriyet, Darth Malak’ın güçlerinin yinelenen saldırıları karşısında çöküşün eşiğinde duruyordu.

Sithlerin zaferlerini sağlayan Star Forge’du. Şaşırtıcı Rakatan mühendisliğinin eski bir aracı olan Star Forge, sonsuz miktarlarda gemiler ve savaş araçlarından oluşmuş çok büyük bir uzay-sıçrayış fabrika istasyonuydu. Revan ve Malak, Bilinmeyen Bölgeler’deki zamanlarında onun varlığına dair izler bulmuşlardı, ve inanılmaz eski bir dünyanın uydusundaki Star Forge’un yerini ortaya çıkarmayı başarmışlardı.

Jedi Konseyi, Revan ve Malak’ı durdurmak için son bir çabayla Sith Lordlarına bir tuzak hazırladı. Tuzakla etkisiz hale getirilen Revan’a karşın Malak kurtuldu ve Sith güçlerinin kontrolünü eline aldı. Bazıları Malak’ın savaştan kaçtığını iddia eder. Diğerleri ise onun kurtulduğunu, çünkü Revan’dan daha güçlü olduğunu iddia eder. Diğerleri hala Malak’ın Jediların saldırısını, eski Ustasının güçten düşmekte olan idaresinin kontrolünü ele geçirmek için bir fırsat bildiğine inanır. Gerçek ne olursa oldun, Malak kurtuldu, ve büyük bir şiddetle geri döndü.

Muazzam Leviathan kruvazörünün köprüsünden Malak, dünyaların yıkımlarının emrini verecekti. Taris ve Dantooine gibi gezegenler Sith Lordu’nun gazabının kudretini hissetti. Malak’ın donanma güçlerini eski bir Cumhuriyet subayı olan Admiral Saul Karath yönetiyordu. Malak emirlerini yerine getirmesi için bir çırak aldı: Darth Brandon.

Jedi’ların tutsağı olan Revan ise, Sith geçmişinin belleğinden arındırıldı ve bir Cumhuriyet ajanına dönüştürüldü. Gözlemci Jedilar Revan’ı, “iyileştirilmiş” Sith Star Forge için ilk arayışın parlattığı yolu takip ederken yakından izlediler. Bu sayede, Cumhuriyet ajanları istasyonu bulabildiler ve Malak’la yüzleşebildiler.

Bu yüzleşmede, Cumhuriyet donanma güçleri Star Forge’a saldırmak için geldiğinde muazzam bir savaş patlak verdi. Sonsuz gemi selleri Star Forge’dan aktı ve Cumhuriyet’in savaş gemileriyle çarpıştı. Sith Lordu, Rakatan aracını garip bir şekilde, zincirlenmiş tutsak Jedilardan direkt enerji çekmek için adapte etmişti. Kendi hayat gücünü, tutsaklardan onlarınkileri çekerek tekrar dolduruyordu. Malak neredeyse durdurulamazdı, ama Star Forge nihayet yok edildiğinde, Cumhuriyet bu epik çatışmadan galip çıktı.

Malak bir ışın kılıcı düellosunda fena bir şekilde yaralanmış, uzun boylu bir insandı. Bir ışın kılıcı darbesi alt çenesini kesmişti, ve Malak, biçimsizliğini saklayan metalik bir çene koruması takmak zorunda kalmıştı. Koruma ayrıca, Malak’ın garip bir metalik tonla konuştuğu bir ses kodlayıcısı da içeriyordu.