Yavin

image

Yavin, Yıldız Savaşları evrenindeki hayali gezegenin adıdır. Yıldız Savaşları: Bölüm IV – Yeni Bir Umut’ta görüldüğü üzere kırmızı bir gaz devidir. Gezegenin çekirdeği metalik maddelerden ve corusca cevherlerini de oluşturan karbon parçaları ve metalik hidrojenlerden oluşmuştur. Gezegendeki değerli taşların çıkarılması gelecek vaat eden bir iş olmasına rağmen, Yavin daha çok Yavin IV uydusuyla bilinir. Bir asi gemisiyle çarpıştıktan sonra gezegenin çekirdeğine doğru yönelen Süper Yıldız Destroyeri Knight Hammer Yavin’de yok edilmiştir. Bir rivayete göre Sith Darth Maul bu bölgedendir. Yüksek hızdaki rüzgar fırtınalarından dolayı gezegene hiç kimse iniş yapmamıştır.

Uydular

Yavin 4

Yavin IV,Yıldız Savaşları evrenindeki Yavin gezegeninin uydularından birisidir. Yıldız Savaşları: Bölüm IV – Yeni Bir Umut’ta Asi Birliği ‘nin ana askeri üssüdür.

Filme Çekilmesi
Yıldız Savaşları: Bölüm IV – Yeni Bir Umut ‘ta ki Yavin 4 manzarasının da bulunduğu sahneler Tikal,Guatemala ‘da çekilmiştir.

Kurgusal Hikaye
Sinema Filmi
Asiler Dantooine’deki üslerini terk ettikten sonra üslerini Yavin 4 uydusundaki yemyeşil sık ormanların içindeki antik Massassi kalıntılarına kurdular. Galaktik İmparatorluk hem bu küçük ormanlarla dolu gezegeni yok etmek hem de Asileri ortadan kaldırmak için imparatorluğun süper silahı Ölüm Yıldızı’ını kullanıma hazırladı. Bunun üzerine, 22 X-wing ve 8 Y-wing’den oluşan bir kuvvetle Ölüm Yıldızı’nı yok etmek için gönderildi. Bu saldırıdan Luke Skywalker, Wedge Antilles ve isimsiz bir Y-wing pilotu hariç kurtulan olmamıştır. Arkadaşı Han Solo’nun tam vaktindeki yardımıyla saniyeler kala, Luke Skywalker proton torpidosunu Ölüm Yıldızı’nın ekvatoryal hendeğindeki küçük termal egzozuna ateşleyerek bu uzay istasyonunu yok etmiş ve Yavin 4 uydusunu korumuştur. Ölüm Yıldızı’nın yok edilmesinden sonra yapılan büyük kutlamada Luke Skywalker ve Han Solo Prenses Leia tarafından onur madalyasıyla ödüllendirildiler.

Yavin 8

Çoğunlukla tundradan oluşan soğuk bir uydudur. Çok çeşitli olmasa da yaşam formlarını barındırır.

Yavin 13

Gerb ve Slith ırklarının yerleşim kurduğu sıcak çöl uydusudur.