Dagobah

image

Dagobah Dış Rim Bölgesinin, Silius sektöründe yer almaktadır. Bir gün 23 saat ve bir yıl 341 gündür. Dagobah Rimma ticaret yolu üzerinde bulunmasına rağmen, sadece karanlık hiper yollarından ulaşıldı. Dagobah sert, nemli bataklık gezegenidir. Gezegen de bulunan boğucu ormanların, içerisinde bir çok mağaralar bulunmaktadır. Dagobah’da bulunan suyun çok az bir kısmı temizdi. Gezegenin ana habitatının bataklıklar ve çamur tarafından kaplamasına rağmen, temiz su kaynağı ince bir şekilde akardı.
Dagobah, ejderha yılanlar, asma yılanlar, bogwings, nudj, sleens ve bataklık salyangozları gibi bir çok canlıya ev sahipliği yapardı. Bitki örtüsü ise toplayıcı yoğunlar, çeşitli ağaçlar ve etçil çiceklerden oluşmaktadır. Gezegende her hangi bir yerleşim yeri ve yaşayan uygarlık bulunmamaktadır. Bu yüzden gezegenin nüfusu hakkında her hangi bir bilgi yoktur. Klon Savaşlarından yüz yıllar önce Jedi Minch savaşı sırasında, gezegende güçlü Karanlık Jedi Bpfasshi öldürülür. Bpfasshi’nin öldüğü mağara, Karanlık Jedi’ın enerjisi ile absorbe olur ve çevrelenir. Gezegenin keşfi, nadiren çıktığı astrography listelerinde görülmesiyle olur. Keşifinden sonra gezegen birkaç kez gözlemlenmiştir. Bu gözlemlerden sonra Dagobah ilk olarak YSÖ. 39 yılında Cumhuriyet tarafından incelendi. Klon Savaşları öncesin de bir grup Alderaanian’lı kaşif, burada mahsur kalmıştır. Bu kaşifler açlıktan neredeyse, yam yam olmak üzereyken gezegendeki yabani hayatı bulup hayatta kalmışlardır.
Savaşın patlak verdiği dönemler de Yoda, Jedi Arşivlerinden 38 tane gezegenin silindiğini fark eder. Bu gezegenlerden biri de Dagobah’tır. Savaş başladıktan sonra ise Dagobah, ayrılıkçı güçlerin kontrolünde olmuştur. YSÖ. 19 yılında başlayan Büyük Jedi Katliamın’dan sağ olarak kaçan Yoda, hayatına devam etmek için Dagobah’ı seçmiştir. Yoda, uzun yıllar boyunca bu gizemli ve ürpertici gezegende yaşamıştır. İlerleyen yıllarda Ben Kenobi’nin yardımlarıyla, Luke Skywalker tarafından bulunmuş ve Luke ondan eğitim almak istemiştir. Yoda burada Luke’u eğitmiş ve eğitimin son dönemlerin de hayata veda etmiştir.