Alderaan

image

Alderaan çekirdek dünyalar konumunda bulunur. Alderaan da bir gün 24 saat ve bir yıl 364 gündür. Prenses Leia’nın doğduktan sonra Bail Organa tarafından getirildiği gezegendir. Alderaan, Cumhuriyet’in son yıllarında Bail Organa tarafından temsil edilmiştir. Bu kişilerin yanı sıra Tycho Celchu ve Büyük Sith Savaşı’nda savaşmış olan Jedi Şövalyesi Ulic Qel-Droma’da Alderaan gezegenindendir. Alderaan gezegeni İmparatorluk döneminde Prensen Leia’dan bilgi almak için imparatorluk güçleri tarafından yok edilmiştir. Aynı zaman Ölüm Yıldızı’nın gücü Alderaan’ın üzerinde test edilmiştir.

Coğrafi Özellikleri
Alderaan’ın yüzeyine yabani otlaklar ve eski dağlar gezegenin yüzeyini oluşturmaktadır. Gezegende bulunan büyük okayanuslar ve iç denizler bitki örtüsünün ve hayanların yetişmesi için ideal koşullardadır. Alderaan galaksideki bir çok hayvanın anavatanıdır. Gezegende bulunan şehirler doğaya zarar vermeyecek şekilde özenle inşa edilmiştir. Bu şehirlerden biri olan Crevasse Şehirinin inşa edildiği bölge de kanyon bulunmaktadır ve şehri inşa edenler kanyonun duvarlarını da bozmamıştır. Bu sayede şehir yukarıdan bakıldığı zaman kanyonun duvarları sayesinde görülmemektedir. Diğer şehirler ise deniz kıyısında kazıklar üzerinde üzerinde kurulmuştur yada kutup buzullarının altına inşa edilmiştir.
Başkent Aldera, Caldera’nın merkezinde kurulmuş olan küçük bir ada üzerinde kurulmuş bir karasal bölge şehridir. Başket Aldera üniversite için inşa edilmiştir. Gezegende Kale Arazisi olarak adlandırılan bir bölge bulunmaktadır ve bu bölge de gezegenin ilk oluştuğu dönemlerde yaşan Killiklere ait höyükler bulunmaktaydı. Bu höyükler bilinmeyen bazı nedenlerden dolayı kaybolmuştur. Bu bölgeye filozoflar, şairler ve sanatçılar ilham almak için, meditasyon yapmak için gelmektedir. Alderaan yaklaşık sekiz bin çim alttürüne ve sekiz binden fazla çiçeğe ev sahipliği yapmaktadır. Gezegenin bitki örtüsünde çiçeklerin yanısı sıra baharatlar, çeşitli otlar ve tahıllar bulunmaktadır. Gezegende büyük bir okyanus yoktur. Fakat tek bir buzul örtü bulunmaktadır. Gezegenin geri kalanında bulunan su ise binlerce göl ve su yollarında bulunmaktadır.

Toplum
Aldeeran halkı kültürel değerler hakkında eğitim almış, güzel sanatlara önem veren, barışçıl kararlar alan bir halktır. Aldeeran’lılar Galaktik Senato’da yüksek konumlarda bulunmaktaydılar. Alderaan’lılar, Alderaan gezegeni üzerinde toplumlarına uygun varlıkları aradılar her zaman. Alderaan halkının felsefenin aşk olduğu bilinmekteydi. Alderaan halkının avantajı eğitimli ve kültürlü olmalarıydı. Şairler ve sanatçılar Alderaan da büyüdüler. Uçsuz bucaksız otlaklar tuvallere resim olarak aktarılırken, şairlerde bu güzelliği şiirlerine taşıdı. Alderaan’ın kültür ve sanatının yanında mutfağıda bir o kadar ünlüdür. Alderaan’lı şefler bazı otları ve baharatları yemeklerinde kullanarak galaksinin en iyi yemeklerini yaptılar. Baharatlı buğulama Aldeeran şarabı en çok tercih edilen içeceklerden birisi oldu.
Alderaan’ın ihcarat kaynağı şarap, sanat ve lüks eşyalar olmuştur. Alderaan bu büyük galakside “Güzelliğin Gezegeni” olarak bilinmektedir. Alderaan Hiperuzay gezisinde galaksinin en güvenli gezegeni olarak seçilmiştir.

Yönetim Biçimi
Alderaan’da demokratik bir toplum bulunmasına karşın gezegen Aldeeran yasama yüsek kurulu ve Organa Evi yüksek mahkeme başkanlığı tarafından kalıtsal anayasal monarşi ile yönetilmektedir. Hükümdarlar “Prince,” “First Chairman,” “Queen,” “King,” ve “Viceroy.” gibi isimlerinin önüne ünvanlar almaktadır. Geleneksel olarak Aldeeran tahtının varisi Alderaan yüksek kurulunda ve Aldeeran Senatosu olarak bir dönem görev yapmış olmalıdır.