Işın Kılıcı

silahlar_obiwan-isin-kilici-sw-evreni

Işın Kılıcı Jedi Şovalyelerinin kendilerine özgü ve seçkin silahlarıdır. Keskin kenarları tamamen enerjiden oluşmaktadır. Dışarıdan bakıldığında ışın kılıçları tutamakları üzerindeki bir kaç düğme ve bataryaları ile basit bir alet gibi gözükseler de, çalışmaya başladıklarında her tür yüksek teknoloji ürünü silaha karşı koyabilecek güçlü bir savaş aletine dönüşürler.Bu kadar güçlü bir silahı kullanabilmek içinde çok iyi bir eğitim almak gerekmektedir ki Jedi Şovalyelerinin Eğitiminde Işın Kılıçları ayrı bir yer tutar.Geleneklere göre Jedi’lar eğitimleri sürerken Işın Kılıcı yapmayı da öğrenirler. Ve her Jedi Şovalyesi kendi yaptığı Işın Kılıcını kullanır.

Binlerce yıldır Jedi Şövalyeleri tarafından kullanılan Işın Kılıçları, zaman içinde çok az değişikliğe uğramıştır.
Jedi düzeninin, yaşlı Orus gezegeninde başladığına inananlar, buna kanıt olarak, sistemde bol sayıda bulunan Adegan kristallerini gösterirler. Bu kristaller, ışın kılıcının güç hücresinden çıkan enerjiyi odaklamayı başardıkları için, ışın kılıcı yapımında idealdirler. Eski ışın kılıçları güç hücreleri taşımaz ve bele takılı bir güç kaynağına bir kabloyla bağlı olarak çalışırdı.

Güç bir kere harekete geçince, tutma yerinin ortasındaki positif yüklü enerji lenslerinin ortasından geçer. Işın daha sonra negatif yüklü yüksek enerji akış aralığına geri dönüş yapar. Bir kondüktör gücü, enerji akış aralığından güç kaynağına aktarır. Bunun sonucu olarak, bir ışınkılıcı yalnızca bir şeyle temas ettiğinde güç harcar.
Kılıç o kadar etkilidir ki, temas etmeden sıcaklık yaymaz.

Kılıcın rengi, içinde kullanılan kristale bağlıdır. Uzunluğu ise tek kristal kullanılan ışın kılıçlarında sabitken, birden fazla kristal kullanılan ışınkılıçlarının boyu çok çeşitli olabilir.

Sith’lerin uzun zaman önce ortadan kalktığına inanıldığı için, ışınkılıçları düelloları yalnızca Jedi Tapınağı’nın eğitim odalarında yer almıştır. Bir Jedi için, ışınkılıcı sadece bir silah değildir. Aynı zamanda bir dikkat toplama ve Güçle bir olma aracıdır.