Yuuzhan Vong İstilası: Borleias Savaşı

Yavin’den 27 yıl sonra

Borleias savaşı Coruscant’ın kaybedilişinden sonra Yeni Cumhuriyetin yaptığı bir hareketti. Coruscant’dan acele ile çekiliş sırasında oluşan Kaos sonucunda Danışma konseyinin kalan üyeleri ve Yeni cumhuriyet kuvvetlerinin büyük kısmının toplanma noktası oldu.

Yeni atanmış olan Şef başkan Pwoe ,General Wedge Antilles’e danışma konseyinin iyi savunulan Kuata kaçana kadar Borleiasın elde tutulmasını ve sonrada feda edilmesini emretti. Bundan haberi olmayan sağ kalmış senato üyeleri de Dacda toplandı. Antilles bu emri istemeyerek de olsa kabul etti.

Starlancer Operasyonu sırasında yeni hatsavaşçısının kullanımı ve Jaina Solo’nun Yun-Harla’nın öğrencisi olarak artan ünü sayesinde, Antilles tüm dikkatini Yeterli sayıda Yuuzhan Vong kuvveti Pyria sistemine girdiğinde, Antilles büyük bir saldırı başlattı Yeni Cumhuriyet kuvvetleri Yuuzhan Vong filosunda ağır kayıplara sebep oldular ve Lusankya’yı dünya gemisine karşı bir koç başı gibi kullanıp Vong kuvvetleri arasında kargaşalığa sebep oldular.

Yuuzhan Vong karşı saldırısı savunma birliklerini etkisiz hale getirdi . Yeni Cumhuriyet filosu kaçmak zorunda kaldı ve Borleias düşen gezegenler listesine eklendi.